2. Fetal Hayattan Çocukluğa “ilk 1000 gün” Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi

0
1095
www.diyetisyenstore.com

Sayın Meslektaşlarım,

Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı’nın 27 – 29 Mart 2014 tarihleri arasında Ankara JW Marriott Hotel’de düzenleyeceği “2. Fetal Hayattan Çocukluğa “ilk 1000 gün” Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi” ne sizleri davet etmenin mutluluğunu yaşamaktayım.

İnanması zorda olsa, mevcut verilere göre bir çocuğun gelecekteki sağlığı büyük oranda konsepsiyondan sonraki ilk 1000 gün içerisinde, yani gebelik+ilk iki yaşta belirlenmektedir. Bu dönemdeki doğru beslenmenin, özelliklede anne sütü almanın çok önemli olduğu, pek çok bilimsel çalışmayla desteklenmektedir. İlk 1000 gündeki yetersiz beslenme sadece kronik hastalıkların, psikiyatrik bozuklukların artmasına, fiziksel, beyinsel ve metabolik fonksiyonların bozulmasına değil, immün sistemin zayıflamasına dolayısıyla pneumoni, diyare vb. enfeksiyonların artmasına da yol açmaktadır.

Ülkemizde de tüm sosyoekonomik ve kültürel değişimlere rağmen, doğru ve yeterli beslenmeyle ilgili sorunlar olduğu bilinmektedir. Fazla sayıda doğum yapma, erken ve geç yaş gebelikleri, gebelikler arası sürenin kısalığı, beslenme ile ilgili bilgi eksiklikleri, gerekli besinlere ulaşma zorlukları, gebelikte anemi, diabet gibi sorunların yaygınlığı, anne sütünü verme ve yeterli süre devam ettirebilmedeki sıkıntılar çözmemiz gereken sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (YİSAV) uzun yıllardır üreme sağlığı alanında çalışan bir sivil toplum örgütüdür. YİSAV ilk 1000 gündeki beslenmenin önemini vurgulamak, toplumda ve meslektaşlarımız arasında bu bilinci yerleştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla da çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla YİSAV 2013 yılı başında, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun desteği ile bu konudaki ilk kongresini düzenlemiş ve çok olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu toplantıya tüm illerin Halk Sağlığı Müdürlüğü temsilcileri, T.C. Sağlık Bakanlığı Bürokratları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Hekimleri, Aile Hekimleri, Halk Sağlığı Uzmanları ve Beslenme Uzmanları katılmıştır. Bu yıl 27-29 Mart 2014 tarihleri arasında ikinci kongremiz yapılacaktır. Kongremize yine benzer alanlardan katılım söz konusu olacağı gibi ayrıca diğer ilgili devlet kurumlarından ve pek çok Sivil Toplum Kuruluşlarından katılımlar olacaktır.

Bu kongrede ilkinden farklı olarak programda yabancı konuşmacılarda bulunmaktadır. Ayrıca sözlü sunumlar, olgu ve poster sunumlarına da yer verilecektir. Türk Tabipler Birliğince (TTB) kredilendirilecek olan kongremize katılımın desteklenmesi amacıyla çalıştığınız bölümdeki meslektaşlarınıza duyurulmasında yardımcı olmanızı da rica ederiz.

Bu düşünceler ışığında; 27-29 Mart 2014 tarihleri arasında Ankara JW Marriott Hotel’de gerçekleştirilecek olan 2. Fetal Hayattan Çocukluğa “ilk 1000 gün” Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi’nde sizleri aramızda görmeyi umuyor, değerli katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

Saygılarımla,

Doç. Dr. Ferit SARAÇOĞLU

Kongre Başkanı

 

Kayıt Ücreti ve Program için burayı tıklayabilirsiniz.

 

 

 

mail-grubu