Alışverişlerde ücretsiz poşet bitiyor

alışveriş poşeti, poşet ücretleri, ücretsiz poşet uygulaması

0
104

Daha önce 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girmesi planlanan poşetsiz alış veriş uygulamasının süresi 1 yıl uzatılmıştı. Yeni belirlenen takvim ise Ekim 2018 belirlendi. Bu süre içerisinde bir çok uluslararası firmalar alış verişte poşet ücreti almaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında plastik poşetlerin çevre koruma faaliyetleri kapsamında ücretlendirilmesi de yer aldı.

ÜCRETSİZ DAĞITIM SONA ERECEK

Yeni yönetmeliğe göre plastik torbalar, mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecek. 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak. Bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilmeye devam edecek.

POŞET MALİYETİNDEN KURTARACAK

Bir poşetin doğada yok olmasının yüz yılları bulduğu göz önünde bulundurulursa çevreye pozitif anlamda ciddi katkı sunacak olan uygulama başta marketler olmak üzere çok sayıda iş yerini de büyük bir poşet yükünden kurtarmış olacak.

2025’TE YÜZDE 40’I GEÇEMEYECEK

Yönetmelik çerçevesinde 15-50 mikron arasında kalınlıktaki torbaların ülke genelinde yıllık kişi başına kullanılan torba adedinin; 31 Aralık 2019’a kadar yüzde 90’ı, 31 Aralık 2025’den itibaren ise yüzde 40’ı aşmayacak şekilde kullanımının azaltılması yönünde çalışma yapılıyor.

FİYATI BAKANLIK BELİRLEYECEK

3 ay içerinde yürürlüğe girmesi beklenen plastik torbalara ücret uygulamasında poşetlerin ücretleri sektör temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek. Söz konusu ücretin altında ise ücret tarifesi uygulanamayacak. Poşete ücret uygulaması yerel yönetimler ve bakanlık personeli tarafından denetlenecek.

www.personelsaglikhaber.net

Özel Fora Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde çalıştırılmak üzere;

Aranan Nitelikler

* Üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden mezun olmuş

* Alanında en az 1 yıl deneyimli,

* Menü planlama ve hazırlama konusunda tecrübeli,

* Tam zamanlı çalışabilecek,

* Esnek çalışma saatlerine adapte olabilecek ,

* Takım çalışmasına yatkın , insan ilişkilerinde kuvvetli , sorumluluk sahibi

* İletişim becerisi ve ikna kabiliyeti yüksek

bu iş ilanı ile ilgili daha fazla bilgi için BURAYI tıklayınız.

mail-grubu