Anne Sütü Bankası Açıklaması

  0
  1104
  www.diyetisyenstore.com

  anne-sutuSağlık Bakanlığı, ”Anne Sütü Bankası sistemi konusunda tüm ilgili paydaşlarla çalışmaların devam ettiğini” bildirdi.

  Bakanlığın yazılı açıklamasında, anne sütünün erken doğmuş ve hasta yeni doğan bebekler için hayat kurtarıcı olduğu belirtildi.

  Hastanelerde bu bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmesinin yeni doğan ölümlerini azaltacağı ve sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacağı ifade edilen açıklamada, bu bebekler için öncelikle kendi annelerinin sütünün kullanılması gerektiği, bunun mümkün olmaması halinde de bebeklerin anne sütünden yararlanabilmesi için ”Anne Sütü Bağışı” sisteminin kurulmasının düşünüldüğü belirtildi.

  Bu çerçevede ülkede Anne Sütü Bankaları kurulması ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerine entegre edilmesi konusunda çalışmalar yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedilen açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

  ”Anne Sütü Bankası, gönüllü annelerin bağışladıkları anne sütünü uluslararası standartlarda toplayacak, saklayacak, testlerden geçirecek, işleyerek güvenliğini sağlayacak ve gereksinimi olan bebeklere, hekim kararıyla dağıtacak bir yapıdır.

   

  Kaynak : mansettv.com

  mail-grubu