Bakanlık Bazı Bitkiler için Halkı Uyardı

0
1127
www.diyetisyenstore.com

Bakanlık daha önce yayınladığı zararlı tıbbi bitki listesine yenilerini ekledi. Vatandaşların bilinçlenmesi ve gelişigüzel bitki kullanımının azaltılması için yayınlanan yeni listede şunlar yer aldı:

Kediotu

El titremesi, bitkinlik, kramp, göğüs sıkışması gibi durumlara yol açtığı görülebilir.

Ökseotu

Baş ağrısı, hipotansiyon, yüksek ateş, göğüs ağrısı, alerjik reaksiyonlar, titremeler, koma ve halusinasyon görülebilir.

Akdiken (Cehri)

Uzun süreli kullanım özellikle potasyum kaybına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Yüksek dozda kullanım böbrek iritasyonuna neden olabilir.

Yulaf

Protein içeriği ile ilgili veriler mevcut olmadığından çölyak hastalığı olan kişilerce dikkatli kullanılmalıdır. Araç ve makine kullanımını etkileyebileceğinden kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır.

Ayı üzümü

Bulantı, kusma, aşırı duyarlık gösterebilir. Bir haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Arnika

Alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Göze ve hasarlı deriye uygulanmamalıdır.

Paprika

Hipotermi, uzun süre yüksek dozda gastrit, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve etkileri görülebilir.

Sinameki

Aşırı dozda sıvı dengesizliğine yol açabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.
Bağırsak tıkanıklığında, iltihaplı bağırsak hastalıklarında apandisitte ve elektrolit eksikliğinde kullanılmamalıdır.

Hiyarşembe

Doz aşımı durumunda kramp benzeri şikayetler ve etki oluşabilir. Uzun süreli kullanılmada başta potasyum olmak üzere elektrolit kaybına neden olabilir. Bu durum bağırsak sorunları, kas güçsüzlüğü, ödem ve kemik erimesine neden olabilir.

Zerdeçöp

Safra kanalı tıkanıklıklarında kullanılmaz. Safra taşı olması durumunda doktor kontrolü gerektirir. Mide ülserinde kullanılmaz.

Tekeotu

Kapsüller ve tabletler değişik dozajlarda satılmaktadır. Yüksek dozlarda kullanımı terlemeye ya da hararete neden olabilir.

Altınmühür

Böbrek rahatsızlıklarında, midede gelişen hastalıklarda, yeni doğanlarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Şahtere

Safra kanalı tıkanıklıklarında, safra taşı olanlarda ve safra ile ilgili başka rahatsızlıklarda ayrıca hepatitte kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Kokulu Yonca

Deride enflamasyon, varis, duyarsızlaşma, bacaklarda ani şişkinlik oluşursa derhal doktora başvurulmalıdır.

Çakşırotu

Yüksek dozlarda kullanımı huzursuzluk, başağrısı, diyare, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve dudaklarda şişmeye neden olabilir.

 

Kaynak : http://haber.gazetevatan.com/saglik-bakanligindan-cok-onemli-uyari/648910/41/saglik

mail-grubu