Anasayfa Duyurular Haberler Başbakan’dan bizim milli içkimiz AYRAN dır dedi

Başbakan’dan bizim milli içkimiz AYRAN dır dedi

0
1105
diyetisyen-rehberi

erdoganayran
Yeşilay’ın Global Alkol Politikaları sempozyumunda konuşan Başbakan Erdoğan, alkol teşvikini eleştirdi ve “Bizim milli içkimiz ayrandır” dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Uygarlaşacağız diye alkol tüketimini teşvik ettiler. Tek parti döneminde alkol teşviki o kadar abartıldı ki; lokantalara afişler asıldı, alkolün faydaları anlatıldı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında bazı kitaplarda malesef alkol milli içkimiz olarak lanse edildi. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır.
Bakıyorsunuz alkollü sürücü alkolsüz sürücünün şeridine girip onun ölümüne sebep oluyor. Alkolsüz sürücü hayatını kaybederken alkollü olan elini kolunu sallayarak çıkıyor. Şimdi bunun üzerinde de çalışıyoruz böyle olamaz. Elinde silahlı vurduğunda katil Cezası çok yüksek. Ama alkollüyken öldürdüğünde ‘alkollüydü’ cezası hafif. Böyle bir şey olamaz.
Biliyorum bazı medya grupları bana saldıracak. Ama milletimin sağlığı için varsın saldırsınlar.
Öğrencilere alkol veriliyor. Öğrencilere alkol verilir mi? Orası kafa bulam yeri mi yahu! Ondan sonra alır eline döner bıçağını, saldırır arkadaşlarına.
Şu anda sigara paketlerinin üzerinde yasaklayıcı resimler alkol şişelerinin üzerinde de yer alacak. Çok yakın zamanda gazetelerden alkollü içki reklamlarını da yasaklıyoruz. Arkadaşlarıımız üzerinde çalışıyorlar. Çünkü bu reklamlar aldatıcıdır, yanıltıcıdır.
Ayrıca alkoldeki vergi artışları da var. Kusura bakmayın, başka şansımız yok. Bunu yapmak zorundayız. Bizim petrol kuyularımız yok.

Bizizm alkolle ilgili attığımız adımlara laiklik gerekçesiyle karşı çıkmak, cehalettir. Alkolle ilgilii her düzenlemeyi çarpıtmak Cumhuriyet’inn özüne aykırıdır.”

diyetisyenstore-logo