Bu Meyveler Sağlık Saçıyor

  0
  109
  www.diyetisyenstore.com

  Kış meyvelerinin vitamin deposu olduğunu biliriz. Vitamin depoları olmasından dolayı bizlerin bağışıklık sistemlerimizi güçlendirir ve hastalıklara karşı korurlar. Kışın verdiği yorgunluğu atlatmak için ve kışı daha sağlıklı atlatmak istiyorsanız bu meyveleri bol bol yemelisiniz.

  Portakal

  Kış mevsiminin başrol meyvesi portakal, tam bir vitamin deposudur. Turunçgiller denildiğinde ilk akla gelen portakal, C vitamini, A vitamini, B1 Vitamini, B2 vitamini, P Vitamini, Potasyum, kalsiyum, magnezyumu içeriğinde barındırır. Soğuk algınlığı ve grip düşmanıdır. Kolesterol ve tansiyonu düzenler, damarları güçlendirerek kalbinizi koruyor. Kanların pıhtılaşmasını engellemeye de çalışır.

  Mandalina

  Rengi ve kokusu ile kış aylarının en çok yenen meyvelerinden diğeri olan mandalina da içerisinde C vitamini, A vitamini, B vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom, fosfor bulundurur. Potasyumun bünyesinde oldukça fazla olması nedeniyle tansiyon düşürücü özelliği de bulunur. Soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı oldukça etkilidir.

  Nar

  Kırmızı rengiyle en çok sevilen meyvelerden birisi olmayı başaran nar da içerisinde A vitamini, C vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyumu barındırır. Kan yapar ve grip, soğuk algınlıklarını engeller. Tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

  Kivi

  Kivi, hücre yapılarını düzenler ve kemik gelişimini sağlar. Kılcal damarları ve solunum yollarını düzenler, güçlendirir. Kansere karşı da yenilebilir. A vitamini, C vitamini, beta karoten, potasyum, pektin, flavonit deposu olan kivi faydalı meyvelerden biridir.

  Elma

  Elma bünyesinde A ve C vitaminlerini barındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirimi kolaylaştırır. Kolon kanseri karşıtıdır ve kolesterolü düzenler.

  Ayva

  Ağız kokusunu yok eder. Kansızlığı gidererek idrar söktürür. Bu meyve de A vitamini, B vitamini, C vitamini ve potasyum barındırır.

  Greyfurt

  A ve C vitaminleri bulundurur. Bağışıklığı artırır ve yorgunluğu götürür. Kan dolaşımını artırarak kasların güçlenmesini sağlar. Yağ da yaktırır.

  mail-grubu