Diyet Yaparken Mutsuz Olmayın

0
1152
www.diyetisyenstore.com

Evet, bildiğimiz gibi diyet yapmak artık toplum baskısından kurtulmak için veya çeşitli iletişim araçları üzerinden reklam haline gelmiş bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Diyet yapmak isteyen bireyler henüz buna hazır hissetmeden kendilerini  diyetisyen eşliğinde bir diyet merkezinde buluyorlar.

Aslında diyet denilen olayı beslenme düzenleme işlemi ve yaşam tarzı değişikli olması gerektiği anlatmak ve ikna etmek bir hayli zaman alıyor. Fizyolojik sağlık durumu psikolojik sağlığınızın iyi olması durumunda  bağlantılı olan bir olaydır. İnsan beyni tüm fizyolojik işlevleri kontrol altında tutan büyük bir mekanızmadır.  Bu büyük mekanızmayı ikna edip , amacın sağlıklı bir bedene ulaşmak ve yaşam kalitesini arttırmak olduğuna karar verdiğiniz zaman beslenme düzeninizi bir uzman tarafından kontrol altına alarak değiştirmelisiniz.

Kişi stres altında başladığı diyetlerde başarısızlıkla karşılaşmaktadır. Bunu aksine kendine güvenen, amacını belirlemiş ve kararlı bireylerin başladığı diyet uygulamalar daha hızlı ve başarılı sonuçlar getirmektedir..  Unutmayın ki mutsuz insanlar daha çabuk kilo alır bunu sebebi ise stres durumunda metabolizma yavaşlamaktadır . Aşırı  stres halinde vücutta insülin hormunu fazla salgılanır bunun sonucunda ise çeşitli metabolik hastalıkar gelişerek aşırı kilo alımına yol açar.

Böyle bir düzene giren metabolizma kendini korumaya alarak kilo verme olayını durdurur ve yavaşlatır. Bu durumun devamında aşırı yemek yeme isteği gelişir.

Diyetisyen eşliğinde hazırlanan beslenme programınıza mutlaka yemek istediğiniz besinleri belirterek uygun şekilde listenize ekleyin. Beslenme düzeninizi yaşam tarzı haline dönüştürün ve bunu öncelikle sağlıklı görünmeyi ve sağlıklı kalmayı istediğiniz için yapın. Aşırı karbonhidrat içeren yiyecekler size kısa süreli rahatlatmaya yarayacaktır , bu sebeple yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulmak işinizi hızlandıracaktır.

Aynı zamanda ;

–       Diyet sırasında düzenli egzersiz yapın
–       Kahvaltınızdan asla vazgeçmeyin.
–       Öğünlerinizi atlamayın.
–       Düzenli saatlerde uyuyun.
–       Kahve , sigara ve alkolden uzak durun.

Bu olayın sonucunda göreceksiniz ki psikolojik olarak iyi hissetiğiniz dönemlerde daha çabuk ve sağlıklı kilo veriyor olacaksınız.

Beyniniz sizi değil, siz beyninizi kontrol edin.

STJ. DYT. ECE YALIN

 

[gview file=”http://www.gencdiyetisyenler.com/wp-content/uploads/2015/01/Diyet_Yaparken_Mutsuz_Olmayin.docx”]

mail-grubu