Diyetisyen Elif Beyza BİLDİK - Diyete Zihinsel Hazırlık
Diyetisyen Elif Beyza BİLDİK - Diyete Zihinsel Hazırlık

Diyete Zihinsel Hazırlık

Diyetisyen Elif Beyza Bildik
Diyetisyen Elif Beyza Bildik

Diyet yapmak korkulacak bir şey değildir!

Diyette ilk adım karar vermektir. Kendinize şu soruları sorun:

 1. Bu kiloya neden geldim?
 2. Duygularımla yemek yemem arasında ilişki var mı?
 3. Gerçekten kilo vermek istiyor muyum?
 4. Kilo vermeyi neden istiyorum?
 5. Kilo verince hayatımda ne değişecek?
 6. Diyet benim için ne ifade ediyor?
 7. Daha önce diyet yapmayı denedim mi?
 8. Uygulayabildim mi/ başarılı oldum mu?
 9. Başarısız olduysam neden?

 


Tüm bu soruları kaçamaksız cevap vermelisiniz. Hatta yazın derim böylece tüm seçenekler üzerine detaylıca düşünme fırsatınız olur. Önemli bir nokta var ki; kendinize dürüst olmalısınız. Eğer daha önce diyet yapıp da başarılı olamadıysanız bunun sorumlusu ne evinize gelen misafir, ne şekeriniz ne tiroidiniz ne de zamanınızın olmaması değildir. Tek sorumlu sizsiniz. İsterseniz ve gayret ederseniz inanın ki yapabilirsiniz, bunun örneklerini defalarca gördüm. Neden siz de bir örnek olmayasınız?

diyet
diyet

Diyet yapmaya karar verdiniz diyelim, gelelim bir sonraki evreye;

 • Diyet kilo vermek adına internetten bulunan çeşitli cazip isimlerle dolu sağlıksız programlar değildir.
 • Diyeti diyetisyen yazar, kan tahlillerinizi değerlendirir ve size uygun sağlıklı beslenme programını hazırlar.
 • Diyete pazartesi başlanır diye bir kural yoktur. Pazartesi başlarım bahanesiyle ne haftalar geçer de haberiniz olmaz. Yapılan bir diğer yanlış da nasıl olsa diyete başlayacağım diyerek sağlıksız pek çok şeyi sınırsızca yemek.. Böylece kilo vermeye çalıştıkça kilo bile alabilirsiniz.
 • Diyet yaparken stres yapılmamalı, sürekli yemek düşünülmemeli; vakti geldiğinde yapılmalı, yenilmeli ve kaldırılmalıdır.
 • Ben diyette yasak kelimesinin kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yasak her zaman cazip gelir. Elbet diyette dikkat edilecek besinler vardır fakat besinle zehiri ayıranın doz olduğunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz. İzmir’e gittiniz diyelim meşhur bombayı çekti canınız, diyettesiniz diye yemeyecek misiniz? Eğer çok canınız istediyse ve suçu tamamen diyetinize atacaksanız, belki arkadaşlarınızla birlikte bir bombayı paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü sizin o anda yemediğiniz bomba tam anlamıyla kavrayamadığınız diyetinizden vazgeçtiğiniz zaman size kilo kilo olarak geri dönecektir.
 • Diyeti yaparken ne yediğinizin farkında olun, önünüze koca bir tabak dolusu kiraz konulsa farkındalıkla yemediğinizde bir bakmışsınız bitmiş ve siz ne yediğinizin bile farkında değilsiniz.

Oysa sakin sakin, gözlerinizi kapatarak tadına vara vara yerseniz o kiraz sizi ruhen daha tatmin edecektir.

kilo
kilo

Gelelim hedef konusuna;

 • Hayatınızın merkezi kilo alıp vermeye çalışmak olmasın.
 • Kendinize mutlaka hobiler edinin ki kilo verme stresiniz azalsın.

O ZAMAN ;

Bahanelerimizi bir kenara koyuyoruz, sağlıklı beslenmeye karar veriyor ve bir uzmana danışıyoruz. Hobiler edinerek stresimizi azaltıyoruz. Diyetisyenimizin dediklerini mutlaka uyguluyor ve YENİ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI elde ediyoruz.

 • Diyeti uygulamak kadar diyet yapmaya karar vermeniz; duygu, düşünce ve çekinceleriniz de çok önemlidir. Bazen siz farkında olmasanız da bu duygu, düşünce ve çekincelerinizin altında pek çok şey yatar ve diyetinizi etkiler. Diyetisyeninizle diyete bakış açınızı mutlaka konuşmanızı tavsiye ediyorum.

                DYT. ELİF BEYZA BİLDİK

mail-grubu