Diyetisyen Şahika Encümen den Dünya Rekoru

0
1195
www.diyetisyenstore.com

Aynı zamanda Diyetisyen olan Şahika Ercümen’in kırmış olduğu yeni dünya rekorundan dolayı tebrik ediyoruz.

Türk serbest dalışçı Şahika Encümen, serbest dalışta 91 metreye inerek dünya rekorunu eline geçirdi.

ODTÜ Spor Kulübü SAS-Su Alt Sporları sporcusu Şahika Ercümen, Antalya’nın Kaş açıklarında paletsiz değişken ağırlık tüpsüz dalış rekor denemesi gerçekleştirdi.

91 metreye paletsiz değişken ağırlık tüpsüz dalan ODTÜ Spor Kulübü SAS-Su Alt Sporları sporcusu Şahika Ercümen, Derya Can’a ait olan 90.2 metrelik rekoru kırdı.

“NEFESİMİZİ GAZZE İÇİN TUTTUK”

Şahika Ercümen çok mutlu olduğunu belirterek, “Benim için çok basit bir dalış oldu. Çok mutluyum. Bu dalışımızı Gazze için gerçekleştirdik. Nefesimizi Gazze için tuttuk” dedi.

Nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının korunması için dikkat çekmek için daldıklarını da söyleyen Ercümen, Çanakkele’de ilerleyen dönemlerde Çanakkale şehitleri için dalacağım. 100 metre ve üzerine dalış yapacağım” diye konuştu.

ENGELLİ SPORCU İLE DALDI

Şahika Ercümen daha sonra engelli sporcu Ufuk Koçak ile 22 metreye tüpsüz dalış gerçekleştirdi. Engelli sporcu Ufuk Koçak, “Dünya rekoru kıran sporcu olan Şahika ile dalmak bana gurur verdi. Engelli olmak dalış yapmaya engel değil” dedi.

ŞAHİKA ENCÜMEN KİMDİR?

Türk serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu Şahika Encümen, 16 Ocak 1985’te Çanakkale’de doğdu.

Şahika Encümen 2006’da, İspanya’nın Tenerife kentinde düzenlenen Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda elde ettiği dereceyle Türkiye rekoru kırdı.

26-27 Mayıs 2007 tarihlerinde, Ankara ODTÜ kapalı yüzme havuzunda düzenlenen dinamik apnea (serbest dalışın havuzda yapılan branşlarından biri) Türkiye Şampiyonası’nda tek nefesle havuzda 145,35 metre giderek Türkiye rekoru kırdı.

2008 yılında, Türkiye Sualtı Hokeyi Millî Takımı ile Avrupa üçüncüsü, Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’nda geçirdiği sakatlığa rağmen Avrupa dördüncüsü oldu.

2009 yılında serbest dalış alanında Türkiye şampiyonluğu elde etti.

2010 yılında Türkiye rekoru ve dünya rekoruna en yakın derecenin (-65 metre) sahibi oldu.

BAKAN KILIÇ’TAN ŞAHİKA ERCÜMEN’E KUTLAMA 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, serbest dalışta 91 metreye inerek dünya rekoru kıran milli sporcu Şahika Ercümen’i kutladı.

Bakan Kılıç, yayımladığı mesajında, Antalya’nın Kaş ilçesinde “değişken ağırlık ip destekli paletsiz dalış” alanında 91 metre derinliğe inen Ercümen’in yeni bir dünya rekoruna imza atmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce kırdığı dünya rekorları ve kazandığı derecelerle ülkemizi her zaman başarıyla temsil eden sporcumuz Şahika Ercümen’in yeni bir dünya rekoruna imza atması bizleri çok mutlu etti. Ülkemizin farklı spor branşlarında önemli başarılarla, kırılan rekorlarla anılması sadece bizi değil, 77 milyon vatandaşımızı onurlandıran bir olay. Şahika’yı ve bu rekora imza atmasında emeği geçen, destek olan herkesi tüm kalbimle tebrik ediyorum.”

 

Sitemizde makale / yazı yayınlamak için burayı tıklayınız.

Sitemizde sunum eklemek için burayı tıklayınız.

Sitemizde Diyetisyen Arıyoruz ilanı eklemek için burayı tıklayınız.

Sitemizde Diyetisyenim İş Arıyorum ilanı vermek için burayı tıklayınız.

Sitemizde ikinci el ilan eklemek için burayı tıklayınız.

Sitemizde video yayınlamak için burayı tıklayınız.

Sitemizde haber eklemek için  burayı tıklayınız.

mail-grubu