Son dakika: Diyetisyenler ofislerini kapatsın ile ilgi son gelişmeler

diyetisyenler, beslenme ve diyetetik ofisleri, diyetisyen ve sağlık il müdürlüğü, van da ki diyetisyenler, ofislerini kapatması istenen diyetetisyenler

0
1729

Merhaba Arkadaşlar,

24 Temmuz 2018 tarihinde yayınlamış olduğumuz haber de “Van İl sağlık müdürlüğünden ofisi olan meslektaşlarımıza gidilmiş ve 10 gün içinde ofislerinizi kapatmanız lazım” denilmişti bu haberimiz ile ilgili son gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

dytgulsipanysr Merhaba sevgili meslektaşlarımız; salı günü van il sağlık müdürlüğünden gelen denetçi personellerin bizlere yaptığı ihtarı biliyorsunuz.
Bizler bir kaç gün olayın rengini anlamak ve fevri bi tavır içinde olmamak için bekledik. Çevre illerdeki meslektaşlarımızın desteğiyle bulundukları illerin il sağlık müdürlüklerine böyle bir yazı gelmediğini öğrendik. Gelen tebligatı e- belgeden inceleyince bize sunulan tebligatın aslında buradaki il sağlık müdürlüğünden gönderilen bir yazıya karşılık hukuk müşavirliğinden gönderildiğini gördük.

Çevreden aldığımız duyumlarda bu durumun şikayet üzerine yazılmış bir tebliğ olduğu kanısını oluşturdu.

Bugün Van ilinde hakkında tutanak tutulan diyetisyenler olarak Van İl Sağlık Müdürlüğüne görüşmeye gittik.

Niçin bir tek Vanda böyle bir uygulamaya tabii olduğumuzu sorduk. Bize gönderilen tebligatı incelediğimizi, buradan yazılan bir yazıya cevaben geldiğini bildiğimizi dile getirdik. Çalışma yasamızla ilgili bildiğimiz yasalardan söz ettik. Bunun bir görüş olduğunu çünkü mevzuatta bu konuya dair netlik olmadığını avukatlar aracılığıyla öğrendiğimizi dile getirdik.

İstanbul İl sağlık Müdürlüğünde diyetisyenlerin özel işyerlerini beyan edip “tanı ve teşhis koymadıklarını ve reçete yazmadıkları beyan ettikleri bir dilekçe” yazarak daha ılımlı bir ortam yaratıldığını bize de böyle bir yaklaşımla yaklaşılmasının daha doğru olduğunu savunduk. Bizler sonuçta meslek etiğinin ve ahlakının farkında olan bireyleriz, eğer bunu bir dilekçeye dökmek denetimizi sağlamak açısından daha kolay olacaksa bizlerin memnuniyetle bu dilekçeyi yazıp imzalayacağımızı belirttik.

Görüşmemiz esnasında İstanbul il sağlık müdürlüğü aranıp görüş alındı. Oradanda bakanlığa çokça kez çalışma yasamızla ilgili soru sorulduğu ve çalışma hakkımız olduğuyla ilgili olumlu yanıtlar alındığı söylendi. Bu nedenle bu tebliği sadece Van da uygulamanın adil olmadığını, mevzuatta açık olduğu için bizimde bu duruma itiraz dilekçelerimizi yazıp İl Sağlık Müdürlüğüne teslim etmemiz istenildi. İl sağlık müdürlüğü dilekçelerimizi Sağlık Bakanlığına yollayacaktır.

Görüşmemizi olabildiğinde anahatlarıyla özetlemeye çalıştık. 

dytgulsipanysr Sizlerden ricamız olayı dallayıp budaklamamak için şimdilik hiç kimse hukuksal bi yola başvurmasın. Öncelikle dilekçelerimizle olayı çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Olmazsa o zaman hukuksal bi boyutta çözüm arayacağız. Çünkü alınan karar hepimizi etkileyecekti biliyorsunuz. Dilekçeyi oluşturken herkesin fikrine açığız, sonucu hepimizi etkileyeceği için acele etmeden avukat destekli bir dilekçe yazacağız.
Bu süreç boyunca arayıp, mesaj atıp desteğiniz esirgemeyen tüm meslektaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız🙏🏻

İyi ki diyetisyeniz !

dyt.sinanyildiz Sevgili meslektaşlarım şimdi bizim yapacağımiz şey şu; dışarda serbest çalışabileceğimizi ve danışmanlık hizmeti verebilecegimizi içeren güçlü bir dilekçeye ihtiyacımız var. Bu dilekçeyi biz burda pazartesi günü il sağlık müdürlüğüne vereceğiz. Il sağlık müdürlüğü ise bu dilekçeyi sağlık bakanlığına iletecek ve sağlık bakanlığının vereceği cevap ise türkiye geneli tüm diyetisyenleri kapsamış olacak. Onun için içi dolu olan bir dilekçe yazmamız gerek …

Sonucu bütün diyetisyenleri ilgilendirecek bir konuda beraber hareket etmemiz daha güçlü durmamız hepimiz için önemli

Diyetisyen arkadaşlarımızın instagram hesapları dytgulsipanysr ve dyt.sinanyildiz

İkinci el analiz cihazı arıyorum

mail-grubu