Fazla Kilolarınızın sebebi Fred Çakmaktaş mı?

Diyetisyen Meryem Nur BOZ

0
729
www.diyetisyenstore.com

Fazla Kilolarınızın sebebi Fred çakmaktaş mı?

Evet, yanlış okumadınız hani şu çocukluğumuzun çizgi film kahramanı Çakmaktaş. Size okuduğum ilginç bir araştırmadan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere fazla kiloların ve obezitenin birçok nedeni var. Genetik, fiziksel aktivite azlığı, beslenme alışkanlıkları ve aşırı besin tüketimi sayılacak başlıca nedenler arasında. Psikoloji ve bilinçaltı obezite de görünmeyen sebeplerden. Bu nedenlere bir yenisi daha eklendi. Prof. Dr. Halil Coşkun’un katıldığı bir araştırmaya göre aşırı kilolu çizgi film karakterlerin ortaya çıkışı ile aşırı yenen sağlıksız gıdalar arasında bağlantı bulunduğunu saptamışlar. Ayrıca Prof. Dr. Halil Coşkun, “Peppa Pig, Homer Simpson, Garfield, Fred Çakmaktaş ve diğerleri, genç insanların daha çok yemesine sebep olan çocuk obezitesi krizini körüklüyor olabilir” diye belirtmiş. Çalışma, Colorado Devlet Üniversitesi ve Indiana Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş. Farklı vücut ağırlıklarındaki çizgi film karakterlerinin, besin değeri yüksek olmayan gıda seçim ve tüketimi üzerine etkisi olup olmadığını anlamayı amaçlamış.

Deneyde çocuklara aşırı kilolu çizgi flim karakterleri, normal kilolu çizgi film karakterler gösterilmiş. Daha sonra önlerine konulan tatlılardan yemeleri istenmiş. İlk deneyde, aşırı kilolu imgeleri görenler 3.8 oranında tatlı almışlar. Kontrol grubundakiler ise 1.55 tatlı aldılar. Normal kilolu imgeleri görenler ise 1.7 oranında tatlı almışlar.  İkinci deneyde, normal kilolu karakterleri gören çocuklar 1.77 oranında tatlı alırken, aşırı kilolu imgeleri görenler 3.21 almışlar. İki grubun da resimlerini gören çocuklar ise 3.29 oranında tatlı almışlar. Araştırmanın sonucunda 6-14 yaş arasındaki çocuklarda, aşırı kilolu çizgi karakterlerin yeme alışkanlığını aktive ederek göreceli olarak yüksek seviyede besin tüketimine sebep olabileceği sonucuna varılmış.

Çizgi filmler çocuklarınızın aşırı besin tüketimini artırıyor olabilir. Hangi flimleri izlediğine daha çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca sağlıklı gıdalara teşvik adına kamu spotları da önemli rol oynamakta. Beslenme politikalarına ağırlık verilmelidir. Annelerde çocuklara baskı yapmadan sağlıklı gıdaları sevdirmeli ve abur cubur gıdalar tüketmelerine engel olmalıdır.

Yazar : Diyetisyen Meryem Nur BOZ

Kaynak : http://www.ntv.com.tr/saglik/cocuklari-cizgi-film-karakterleri-sismanlatiyor,sgWiJXJ8gkGPtVozwbe2bw

 

 

 

mail-grubu