www.diyetisyenstore.com

İçme suyuna yabancı madde karıştırdılar!

TOKAT’ın Erbaa ilçesine bağlı olan Koçak köyünde kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerin yayladan gelmekte olan su borularını delip içine mazot ve kullanılmış motor yağı olduğu değerlendirilen maddelerden karıştırdığı ortaya çıktı.

içme suyuna mazot
içme suyuna mazot

 Pazartesi günü ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktaki 1000 nüfuslu Koçak köyünde meydana geldi. Yaz aylarında içme suyunun yeterli olmaması nedeniyle ağustos ayı içinde 21 km uzaklıktaki Boğalı Yaylasından borularla takviye su taşında. Yayladan depoya gelen suyun taşındığı borular bilinmeyen bir sebeple, kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından kırıldı. Ardından suya mazot ve kullanılmış motor yağı olduğu değerlendirilen madde karıştırıldı.

“Her 10 çocuktan 1’inde büyüme geriliği var”

Su 300 tonluk depodan evlere ulaşınca, köylüler durumu fark edip muhtara haber ettiler. Muhtar ve vatandaşlar su deposunda yoğun bir mazot kokusuyla karşılaşınca su akımını sağlayan vanaları kapatarak durumu Jandarmaya bildirildi. Olay yerine gelen Jandarma ekipleri depodaki ve yayladaki kaynaktan gelen, su borularında inceleme yaptı. Yapılan incelemelerde Boğalı Yaylası’na yakın bir noktada kırılmış boru ve tenekeler bulundu. İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ise laboratuvarda incelenmek üzere su numuneleri aldı. Jandarma ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının ardından köylüler, evlere yeniden su verilebilmesi için depo içerisinde temizlik çalışması başlattı. Temizlik çalışmalarının ardından köye yeniden su verilmeye başlanacağı belirtildi.

‘SUYUN ÜZERİNDE MAZOT VE YAKIT YAĞI BİRİKMİŞ’

Köy Muhtarı Nedim Hıdıroğlu, ”2 gün önce özellikle Yukarı Mahalle’den gelen şikâyetler üzerine su deposuna geldik. Baktık ki depodaki suyun üzerinde mazot ve yakıt yağı birikmiş. Su numunelerini aldık. İl Sağlık Müdürlüğüne, İlçe Sağlık Müdürlüğüne haber verdik. Numuneleri götürdük. Sonra Kaymakam beye haber verdik. Karakol komutanımıza ulaştık. Şu anda çevre köylerde araştırma yapılıyor. Biz şu veya bu köy diye bir suç isnat edemeyiz. Deliller bir araya getirildi. Deliller ışığında sonuca ulaşılmaya çalışılınıyor. Ancak ulaşıldıktan sonra kesin bir neticeye varmış olacağız” dedi.

Herhangi bir köyle su konusunda itilafları olmadığını ifade eden Hıdıroğlu, ”Önceden yayla itilafı olan köylerimiz vardı ama şimdi isim vererek onları zan altında bırakmak istemiyorum. Çünkü suç kanıtlanmadığı sürece herkes suçsuzdur. Delillere ulaşmadan suç isnat etmek hakkaniyete uygun değildir. Bu araştırmalarımız devam ediyor. Yapanlar öyle bir şey yapmışlar ki bir kişi iki kişi değil adeta toplu katliam gibi. Köyümüzde şu anda 1000- 1200 kişi yaşamakta. Ayrıca 4 köyden de taşımalı eğitimle gelen öğrencilerimiz var. Pansiyonumuz var. Burada kalan öğrenciler var” diye konuştu.
Jandarmanın olayla ilgili soruşturması devam etmekte.

Kaynak : haber7.com

mail-grubu