İlaçların İçinde Domuz Katkısı Var Mı?

0
1213

Tuğba Gömeç’in haberi

Mide rahatsızlığından dolayı doktorunun verdiği Kreon adlı ilacın Prospektüsünü inceleyen bir vatandaş ilacın içinde besinleri sindirmek için bulunan enzimlerin, domuzun pankreas salgı bezlerinden elde edildiğini öğrenince ilacı kullanmayı bıraktı.

Doktoruyla görüşerek ilacın içindeki maddeyi soran vatandaş, doktorunun verdiği cevap karşısında tatmin olmayınca bu sefer de dinimizce haram olan domuz ürünlerinin ilacın içinde olmasının caiz olup olmadığını araştırmaya başladı.

Tedirgin eden domuz katkısı jelatinler vitaminler olmak üzere birçok ilacın içerisinde yer alıyor. Müslümanlar bu ilaçların içinde kullanılan maddeleri bilmeden sağlıkları için kullanmaya devam ediyor.

Peki, ilaçların içinde bulunan domuz ürünlerinden dolayı vatandaş ne yapacak? Sağlık Bakanlığı ve ilahiyatçılar bu konuya nasıl bakıyorlar?

DOKTORLAR İKİYE AYRILDI

Bazı ilaç üretici firmalarının domuz ürünlerinin bulunduğu jelatin kullanması helal haram tartışmalarını ortaya çıkardı. Doktorlar bu konu da ikiye ayrıldı. 

Doktorların bir kısmı haram olduğunu düşünerek hastalarına bu ilaçları vermeyeceğini kimi doktor ise domuz katkısı var diye ilaçların verilmediğinde hastaların sağlığı ile oynanacağını açıklaması üzerine kafalar iyice karıştı.

KULLANILAN ORAN ÇOK AZ

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ilaçların içinde etken madde olarak domuz materyali kullanıldığı ancak bu materyaller çok az bir oran da ilaçların içinde kullanıldığını söyledi.

Bakanlık yetkilileri domuz jelatinleri yerine inek jelatinlerinin kullanılmasını istediklerini ancak kimsenin buna yanaşmadığı belirtildi.

Yetkililer, ”Domuz jelatinlerine oranla diğer jelatinler çok pahalı. Bu yüzden kimse bunu üretmiyor. Bakanlık tarafından denetlenerek ilaçlar kullanıma sunuluyor. Alternatifi olmadığı zaman bu ilaçların kullanımın da sakınca yok. Sağlık için gerekli olduğu takdir de içeriğin de domuz jelatini bulunan ilaçların kullanılması gerekiyor” dedi.

ÜRETİCİ FİRMALARIN BELİRTMESİ GEREKİYOR

Üretici firmaların açıkça ilaç Prospektüsünde ilaç kutularının üstünde hangi hayvanın enzimleri kullanıldığını belirtmesi gerektiğini söyleyen İlaç Dağıtım Merkezi Başkanı Burhan İsen;

“İlaçların enzim karışımı genel de domuzdan yapılıyor. İlaç üretimlerini genel de yurt dışından yapılıyor ve orada da domuzun pankreas salgı bezleri kullanılıyor. Bize düşen görev ilaç dağıtımında her şeye dikkat etmektir. Üretici firma Türkiye’den onayı ve ruhsatı alıyor. Biz de bu ruhsat ve onayların doğrultusunda ilaç dağıtımını yapıyoruz.  Dinimizce domuz tabi ki haramdır” dedi

ZARURET VARSA KULLANILIR AMA…

İslam dininin zaruretleri göz önünde bulundurduğunu vurgulayan Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, 

“Domuz ve ürünleri kesinlikle haramdır ama bir ilaç da diyelim ki domuzdan bir şey var doktor zaruret olduğunu ve bir alternatifi olmadığını illa tedavi için bu ilacın kullanılması gerektiğini söylediyse kullanabiliriz. Alternatifi varsa kesinlikle kullanamayız. Müslümanların kullanacakları ilaçların içinde neler olduğunu mutlaka sorup öğrensinler” dedi.

tugba.gomec@haber7.com

@tubigmc

Haber7

mail-grubu