İnsan Vücuduna Zerdaçalın Etkisi

BÜŞRA DOĞAN, diyetisyen BÜŞRA DOĞAN, beslenme ve diyetetik BÜŞRA DOĞAN, güncel diyet bilgileri, güncel beslenme ve diyet bilgileri, diyetisyen makalaleri

0
798
www.diyetisyenstore.com

İNSAN VÜCUDUNA ZERDEÇALIN ETKİSİ

Sofralarımızdaki yerini ve önemini hala koruyan; son dönemin en güncel baharatlarından biri olan “zerdeçal”dan bahsetmek istiyorum sizlere.

Zerdeçalın ana vatanı Güney Asya’dır aslında. Zencefilgiller ailesine mensup olan bu bitki Hint Safranı olarak bilinir. Zerdeçav, zerdeçöp, safran kökü, sarı boya olarak da isimlendirilir. Bu tropik bitkimizin acımsı bir tadı vardır.

Peki zerdeçalın insan vücudunda nasıl bir etkisi vardır?

  • Yapılan araştırmalar sonucu bilim adamları zerdeçalın antioksidan ve anti-iltihapsal özelliklerinin bu maddeyi güçlü bir kanser savaşçısı yaptığına inanmaktadır. Kemoterapiyi desteklediği sonuçlarına varılmıştır. Bu özelliği ise içeriğindeki antitümoral madde denilen “kurkumin”den ileri gelmektedir.
  • İltihap giderici özelliği ile eklem ağrılarına ve içindeki uçucu yağların haricen kullanılmasıyla cilt yaralanmalarına iyi geldiği ve mikrop kapmasını önlediği gözlemlenmiştir.
  • Kolesterolü dengeleyerek antiseptik-antibakteriyel özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği gözlemlenmiştir.
  • Davranışsal ve psikolojik hastalıklar üzerine etkisi ile ilgili yapılan birçok araştırma mevcut olup özellikle Alzheimer’ın tedavisinde beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabildiği ve hatta durdurabildiği sonuçlarına varılmıştır.
  • Sindirim sistemine etkisi ise saframıza çok faydalıdır; özellikle şişkinlik, gaz problemlerinde.
  • Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının korunmasına yardımcı olur.
  • Aynı zamanda kilo vermek isteyenlerde diyetlerine yardımcı olabilir.
  • Sigara tüketen ve bırakmak isteyenlerin dikkatine! Yapılan bir araştırmaya göre sigara içen kişilere günde iki defa 750 mg zerdeçal tablet verildiğinde sigaranın verdiği hasarı gösteren mutajenlerin idrardaki oranında önemli azalma görüldüğü tespit edilmiştir

Diyabetik hastalarda etkisi ise;

  • Yapılan çalışmalara göre zerdeçalın orta düzey diyabet sorunlarına iyi geldiği ve hatta vücutta insülin görevi görerek kan şekerini istenilen sağlıklı düzeyde tutmaya yardımcı olduğu sonuçlarına varılmıştır.
  • Diyabetik fareler üzerine yapılan bir araştırmaya göre; gece boyu aç bırakılan farelerin kan şekerleri uyarılmıştır. İyi ayrı grupta yapılan çalışmada bir gruba sadece sarımsak içeren bir solüsyon diğer gruba sarımsak, zencefil, zerdeçal karışımı verilmiştir. Sonuçlara göre zerdeçal ve zencefil içeren solüsyonu kullanan farelerde diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların ilerleyişini durdurucu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Tüm bu çalışmalar göstermiştir ki zerdeçal insan vücudu için tabir-i caizse mucizevi bir besindir. Yemeklerinizin içerisine katarak tüketebilirsiniz. Ama fazla tüketiminde vücutta metabolizmanızda bir bozukluğa neden olabileceğinden anne adayı iseniz, ameliyata girecekseniz veyahut da ilaç kullanıyorsanız tüketirken dikkatli olmalısınız. Tüketmeden önce gerekirse bir doktora ve diyetisyene danışmayı unutmayın.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Yazar : BÜŞRA DOĞAN
Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 

mail-grubu