Rümeysa Özkan KABIZLIĞI (KONSTİPASYONU) GİDERİCİ DOST BESİNLER
Rümeysa Özkan KABIZLIĞI (KONSTİPASYONU) GİDERİCİ DOST BESİNLER

KABIZLIĞI (KONSTİPASYONU) GİDERİCİ DOST BESİNLER

Gün geçtikte görülme sıklığı artan kabızlığın (konstipasyonun) giderilmesinde bazı besinler diğerlerine göre daha etkilidir. Bu besinlerin en önemli ortak özelliği ise diyet lifi(posa) içeriği bakımından zengin olmalarıdır.  Peki bu besinler nelerdir ? Gelin beraber inceleyelim.

PROBİYOTİK, EV YAPIMI YOĞURT VE KEFİR

Probiyotik - Genç Diyetisyenler
Probiyotik – Genç Diyetisyenler

Bağırsaklarda yararlı bakteriler olarak bulunan probiyotikler, bağırsak florasının düzenleyerek bağırsakların etkin ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlığın önlenmesinde etkin rol oynar. Dolayısıyla probiyotik yoğurtlar ve kefir bu evrede hayatınızın bir parçası olmalı, günlük mutlaka 1-2 kase yoğurt ve 1 bardak kefir tüketilmelidir.

TAHILLAR VE KURU BAKLAGİLLER

Baklagiller- Genç Diyetisyenler
Baklagiller- Genç Diyetisyenler

Tam tahıllı işlenmemiş ürünler ve kuru baklagiller diyet lifi(posası) açısından oldukça zengindir. Bağırsak hareketlerini artırır, toksik maddelerin bekletilmeden kalın bağırsaktan uzaklaştırılmasını sağlar.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı, buğday ya da çavdar ekmeğini tercih edilmelidir. Bulgur, nohut, kuru fasülye ve barbunya gibi kurubaklagilleri de haftada en az 2-3 gün tüketmek gerekmektedir.

ELMA, ERİK VE KAYISI

Elma - Erik Genç Diyetisyenler
Elma – Erik Genç Diyetisyenler

Yüksek oranda diyet lifi(posası) içeren bu meyveler bağırsak dostudur. Tazesini kabuğuyla beraber ya da komposto şeklinde tüketmek kabızlığın giderilmesinde etkin rol oynar. Kuru halini ise geceden bir bardak suya ıslatın. Uyanır uyanmaz önce meyveleri daha sonra da suyuna 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave ederek içerseniz, bağırsak haraketlerinizin artmasına yardımcı olursunuz.

İNCİR, KAYISI VE ÜZÜM

Kayısı - Genç Diyetisyenler
Kayısı – Genç Diyetisyenler

Bağırsaklardaki toksiklerin uzaklaştırılmasını sağlayan bu meyveler, diyet lifi (posası) açısından oldukça zengindir. Tazesi, kurusu, kompostosu, hoşafı … kısacası her formu bağısakların çalışmasında etken rol oynar. İnciri ve kayısıyı sütle kaynatıp, tatlı haline getirerek de tüketmeniz mümkün.

ISPANAK VE LAHANA

Ispanak - Genç Diyetisyenler
Ispanak – Genç Diyetisyenler

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu sebzeler yemeği yapılarak ya da salatalara çiğ şeklinde eklenerek de tüketilebilir. Lahanalar içerisinde lif oranı en yüksek olan karalahadır. Pişmiş halinde çiğ haline göre daha fazla lif bulunur.

BROKOLİ

Brokoli - Genç Diyetisyenler
Brokoli – Genç Diyetisyenler

Haşlama, fırınlama, buharda pişirme ya da çiğ olmak üzere birden farklı şekillerde tüketilebilen brokoli kaliteli bir lif kaynağıdır.Çiğ brokoliye oranla pişmiş brokoliden vücuda daha fazla lif alınır.

 

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı - Genç Diyetisyenler
Zeytinyağı – Genç Diyetisyenler

En güzel bağırsak dostu zeytinyağıdır. Hazmı oldukça kolay olan zeytinyağı birçok besinin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırıyor. Özellikle kuru inciri geceden zeytinyağında bekletip sabah aç karna tüketmek, kabızlığın önlenmesinde etkin rol oynuyor.

 

 

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim.
Diyetisyen Rümeysa ÖZKAN

mail-grubu