kadın çiftçilere sertifika
kadın çiftçilere sertifika
www.diyetisyenstore.com

Erzurum, Ağrı, Ardahan ve Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince yürütülen Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’nda başarı gösteren kadın girişimcilere sertifika verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı desteği ile Doğu Anadolu Bölgesinde projeye dahil olan illerde yürütülen Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında Ağrı, Ardahan, Erzurum ve Tunceli illerinde İŞKUR – KOSGEB işbirliği ile sertifikalı 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi. Söz konusu eğitimlerden Ağrı’da 68, Ardahan’da 71, Erzurum’da 80 ve Tunceli’de 72 kadın çiftçi eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırladılar. Kadın çiftçiler tarafından hazırlanan projelerin İl Jürisi tarafından değerlendirilmesi sonrasında girişimci adayı kadın çiftçilerden ilk 10’a girenler tespit edildi.

tarım
tarım

Kadın çiftçilere sertifikaları verildi

Programın bitimi dolayısıyla Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni, 26 Haziran’da Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün koordinatörlüğünde gerçekleşti.

Törene Erzurum Valisi Okay Memiş, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı İsa Sertkaya, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Kılıç, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Ercişli, Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Kaya, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Yaşar Yalçın Kaya, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Çalışma Grubundan Uzm. Ev Ekonomisti Bakiye Kılıç Onuk,  Ziraat Yüksek Mühendisi Demet Demir ve Ziraat Yüksek Mühendisi Özlem Hakyemez, STK temsilcileri, kadın girişimciler ile aileleri katıldı.

Aralıklı Oruç
Aralıklı Oruç

Her ili temsilen dereceye giren 10 proje sergilendi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, kadın çiftçilere yönelik verilen eğitimleri içeren sinevizyon gösterisi ve protokol konuşmaları ile devam etti. Sertifika töreni sonrasında her ili temsilen dereceye giren 10 projenin sergilendiği proje pazarının açılışı yapılarak, katılımcılara projeler ile ilgili bilgiler verildi.

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlamaları kapsamında, bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni’nde, dereceye giren 17 ilin temsilcileri olan girişimci/girişimci adayı kadın çiftçiler ödüllendirilecek.

Kaynak : Gıda Hattı

mail-grubu