Kahvaltıyı Sakın Atlamayın

Kahvaltıyı Sakın Atlamayın, derya belli, genc diyetisyenler yarışması

1
564
www.diyetisyenstore.com

Kahvaltının önemli bir öğün olduğu herkes tarafından bilinse de , en çok atlanan öğün yine kahvaltı olmaktadır. Kahvaltıyı atlamak vücudunuza saatlerdir yemek girmediğinden dolayı ‘’açlık çektiğiniz’’ mesajı yollar ve vücut kendini tehlikede olarak algılar. Bu yüzden koruma mekanizması olarak metabolizmayı yavaşlatır ve enerjiyi saklamaya çalışır ki bu da istediğimizin tam tersidir. Kahvaltı aynı zamanda vücudumuzun düzenli çalışması için gereken yakıtı sağlar.

Evet vaktimiz kısıtlı çok yoğunuz! Hepiniz çok haklısınız. Ama bu sebeplerin ardına sığınıp sağlığımızdan ödün vermeyi hiçbirimiz istemeyiz bunun için hep beraber alternatifler üretip daha pratik tarifler oluşturalım.

Sizlere yoğun iş günlerinizde, zorlu sınav haftalarında yapabileceginiz çok pratik ve pişirilmeden hazırlandığı için besin değeri kaybı sıfır olan yulaf ezmesi tarifini paylaşacağım.

4 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 su bardağı (200ml) yarım yağlı sütümüzü karıştırıp bir gece buzdolapinda bekletiyoruz.

Aslında sabah yapacağınız kahvaltıyı bir önceki akşam sadece 2-3 dakika içerisinde hazırlayabilirsiniz.

Sabah sadece tüketmeden önce 1 tatlı kaşığı bal + 2 tam ceviz içi (dilerseniz ufak parçalara bölebilirsiniz) + 1 yemek kaşığı kuru üzüm ekleyip + 1 çay kaşığı kadar toz tarçın ile süsleyebilirsiniz.

İşte bu kadar , bu sayede 342 kkalori enerji, 8.2 gr protein, 52.8 gr karbonhidrat, 10.8 gr yağ, 2.5 gr lif, üstelik sadece 0 mg kolesterol almış olacaksınız.

Yulaf ezmesi, hem çözünür hem de çözünmez lif içeriğinden dolayı tokluk süresinizi de uzatmış olacaktır. Buna ek olarak çözünür lifler sert bir doku yerine yapışkan bir hal alır ve karbonhidratlari çevreleyerek sindirim sürelerini uzatır bu sayede kan şekeri seviyesinin dengeli bir şekilde yükselmesini sağlar ve aynı zamanda tokluk hissini artırır. Çözünmez lifler ise dışkı hacmini artırarak bağırsaklardan geçişini hızlandırır ve bağırsak çeperlerinin zarar görmesini engeller.

Üstelik ,dilerseniz yöresel kahvaltilarimiza uygun olarak yaptığınız kahvaltılar sonrası ara öğün olarak da gün içinde bu tarifi tüketebilirsiniz.

Spor öncesi depolarimizi doldurmak ve gerekli enerjiyi almak için de bu pratik yulaf ezmesi tarifini tüketebilirsiniz.

[vc_cta h2=”Yazar: Derya BELLİ” txt_align=”center” style=”flat” color=”purple” css_animation=”bottom-to-top”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]
mail-grubu

1 YORUM

Comments are closed.