Kansere Karşı 5 Kalkan Besin

0
2513
www.diyetisyenstore.com
1. LİF ORANI YÜKSEK BESİN GRUBU: SEBZE VE MEYVE
Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 90 binden fazla kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, yetişkinliğe adım attığı yaşlardan itibaren sofrasında yüksek lif içeren gıdalar ile sebze ve meyve yer veren kadınların meme kanserine yakalanma oranı yüzde 15 daha az.
 lifli-gıda
2.ŞİFA KAYNAĞI: AKDENİZ MUTFAĞI
Yine ABD’ de, geçtiğimiz yıl yapılan araştırma, zeytinyağı ve yeşil yapraklı sebzelerin ağırlıklı olarak tüketildiği Akdeniz mutfağına yer veren erkeklerin, prostat kanserine yakalandıklarında iyileşme oranlarının diğer gıdaları tüketenlere oranla çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Aynı araştırmada, Akdeniz mutfağı ile beslenenlerin mide kanserine yakalanma risklerinin diğer gruba oranla yüzde 33 daha az olduğu da belirlendi.
yeşil-yapraklı-sebze
3.TÜRKLERİN MUCİZECİ BİR FİNCANDA SAKLI: KAHVE
Kahvenin de kansere karşı koruyucu etkisi pek çok araştırmada kanıtlandı. Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmanın sonucuna göre günde birkaç fincan kahve içenlerin kolon kanserine yakalanma riskleri içmeyenlere oranla yüzde 42 daha az. Kahve tiryakisi kadınların meme kanseri olma ihtimallerinin, kahve içmeyenlerle karşılaştırıldığında çok daha düşük seviyelerde olduğu da aynı araştırmada belirlendi.
turk-kahvesi
4. DENİZDEN BABAM ÇIKSA YERİM DİYENLERE MÜJDE
Uzmanlar, kansere karşı bir diğer besininde doymamış yağlar olduğunda hem fikir. Özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi soğuk denizlerde yaşayan balıkların ‘omega 3’ açısından çok zengin olduğu ve kanseri önlemede etkili olduğu belirtiliyor.
balık
5. KURUYEMİŞLER
Uzmanlar soğuk deniz balıklarının yanısıra zeytinyağı ve fındık, ceviz, badem grubundaki kuru yemişlerin de zengin omega 3 kaynağı olduğunu ve kanseri önlemede son derece yararlı olduğunu ifade ediyor.
kuruyemiş
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kanserden-koruyan-besinler-pembenar-galeri-sagliklibeslenme-2190018/
mail-grubu