Dyt. Dilek PİRİ KETEN TOHUMU ZAYIFLATIR MI
Dyt. Dilek PİRİ KETEN TOHUMU ZAYIFLATIR MI
www.diyetisyenstore.com

KETEN TOHUMU ZAYIFLATIR MI ?

Dilek PİRİ
Dilek PİRİ

Latince ismi Semen Lini olarak bilinmektedir. Ketengiller familyasında bulunan ve yaz aylarında sarı mavi çiçekleri olan bir bitkidir.

60 cm boyuna kadar büyüyebilir. Keten tohumunun asıl yetiştirilme amacı tohumunu almak ve liflerinden faydalanmaktır.

 

Keten Tohumu

keten tohumu
keten tohumu

Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir, mide ve bağırsaktaki zarın temizlenmesini sağlar. Böylece burada oluşacak iltihapları engeller. Şişerek bağırsakları doldurduğu için hemoroid rahatsızlığına iyi gelen bir bitkidir. İçerisindeki omega 3 yağ asitlerinin varlığı cilde parlaklık verir. Kan şekeri ve kan basıncını düşürmede etkili rol oynar. Tansiyon ve şeker hastaları düzenli tükettiği halde faydasını görebilir. Özellikle unutkanlık B12 eksikliğine bağlı olarak gelişir. Vejetaryen bireyler et ve ürünleri tüketmediği için B12 den zengin olan keten tohumunu tüketirler. Günümüze doğru gelirsek eğer zayıflama konusunda etkili olduğunu da vurgulamaktan kaçınmamalıyız.

2007 yılında ülkelere göre keten üretimine inceleyecek olursak ilk 3 sırayı aşağıda ki tabloda görebiliriz.

Ülkeler Üretim ( ton)
Kanada 633.500
Çin Cumhuriyeti 480.000
Hindistan 167.000

 

Kilo kaybı sağlayan diyetin bir parçası olan keten tohumunun diğer avantajlarından biride lif oranının yüksek olmasıdır. Bir çorba kaşığı lif 3 gr çözünür lif içerir. Amerikan Diyetetik Dergisinin açıklanmasına göre liften zengin besinler tokluk hissi verir, daha az yemek yemeği sağlar, keten tohumu midede şişer buda doygunluğa sebep olur. Keten tohumu düşük karbonhidrat içerir, yüksek proteinli bir besindir.

GENÇ DİYETİSYENLER
GENÇ DİYETİSYENLER

Keten tohumunu zayıflamada nasıl kullanılırız ?

  • Keten tohumunun zayıflatma etkisinden faydalanmak için yemeklerden önce aç karna, 1 kaşık ezilmiş keten tohumunu ağzınızda çiğneyin. Sonrasında üzerinde bir bardak su için. Bu şekilde keten tohumu daha kolay mideye ulaşacak ve sindiriminiz kolaylaşacaktır.
  • Keten tohumunun kaynatılarak spordan önce içilmesi kilo vermenize yardımcı olabilir. Spordan sonra gece yatmadan önce 1 yemek kaşığı keten tohumu yemek ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Keten tohumunu yoğurtla karıştırarak yemek sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ancak yoğurtlu keten tohumunu bir öğün olarak değil, diyet listelerine eklenerek tüketilmelidir. Aksi takdirde sağlıksız beslenmiş olursunuz.
  • Keten tohumunu aynı zamanda kavurarak da pişirebilirsiniz. Kavrulmuş keten tohumu yağ asitlerini salacak, bu şekilde tüketmeniz halinde  az yağ alacak ve kolesterol sorununuz giderilene kadar zayıflamanıza yardımcı olacaktır.
Diyetisyen Dilek PİRİ
mail-grubu