Kolesterol İçeriği Açısından Besinler

0
1782
www.diyetisyenstore.com

IMG_20130811_150430-1

Kolesterol, özellikle hayvansal gıdalarda bulunur ama vücuttaki kolesterolün ancak ufak bir kısmı gıda kaynaklıdır; çoğu vücut tarafından sentezlenir. Bitkilerde kolesterol bulunmadığı doğru değildir.  Bitkilerde hayvansal gıdalara göre kolesterol çok daha az miktarda  bulunur.

Yüksek seviye kolesterol içeren besinler:  Yumurta sarısı, karaciğer, kırmızı et, beyin, böbrek, balık yumurtası,kalamar, karides, tereyağı gibi besin öğeleridir. Bu besin öğeleri aynı zamanda doymuş yağ asiti açısından da zengindir.

Orta seviye kolesterol içeren besinler: Yağlı süt ve süt ürünleri, dondurma, yağlı koyun etleri, tavuk, balık etleri, yengeç, midye, istakoz.

Düşük seviye kolesterol içeren besinler: Az yağlı süt ve süt ürünleri, beyaz et ve yağsız etler, bitkisel kaynaklı yiyecekler.

Kolesterol bulunmayan besinler: Yumurta beyazı ,sebze ve meyveler, kurubaklagiller, tahıllar, yağlı tohumlar.

*Beyaz et doymuş yağ asiti açısından fakir olduğu için kırmızı etten daha sağlıklıdır.

*Doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekleri kısıtlamalıyız. Örneğin tereyağı margarin yerine zeytinyağı tercih edebiliriz, tuzu azaltabiliriz.

*Posalı gıda tüketimi arttırılmalı. Lif oranı yüksek  meyve ve sebze tüketimi kesinlikle arttırılmalı ve meyveler kabukları ile tüketilmeli.

*Hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.

*Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Fiziksel aktivite iyi huylu kolesterol HDL-kolesterolü yükseltip, LDL-kolesterolü düşürecektir.

*Balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri yağları da kolesterol kontrolünde kullanılır. Keten tohumunun içerdiği doymamış yağ asitleri de kolesterol kontrolünde kullanılır.

*Kurubaklagil, kuruyemiş damar sağlığının korunması ve kötü huylu olan LDL’yi düşürmeye yardımcı olur.

*Domates, maydanoz, portakal, elma, greyfurt, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler ve elma sirkesinin de LDL düşürücü etkisi vardır.

Öğr. Dyt Merve İlker

mail-grubu