Kudret narı ilaç olabilir

kurdet narı, Bitkinin kansere, diyabete, obesiteye, faydası, gidabeslenme.org

0
149

Kudret narı bir kez daha bilim dünyasının merceği altına alındı. Antioksidan, antibakteriyel ve antiemflamatuvar özellik taşıdığı; kanser, diyabet, obezite karşıtı özellik gösterdiğine inanılan Momordica charantia bitkisinin içerdiği etken maddeler, çoğunluğu ABD’nin Kansas Üniversitesi Tıp Merkezi’nden olan araştırmacılarca ayrıştırılarak sıralandı.

Geleneksel tıp sistemlerinde yeri olan kudret narı; Asya’nın tropik bölgeleri, Amazonlar, Doğu Afrika, Karayipler gibi bölgeler yanında ülkemizin de güneyinde yetişiyor. Dünyada bitkinin meyvesi dahil tüm bölümleri, diğer sebzelerle birlikte ya da tek başına pişiriliyor, dolma şeklinde tüketiliyor, çorbalara ve bakliyata katılıyor. Acı bir tada sahip bitki, farklı mutfaklarda kendine yer buluyor.

Türk mutfağında pek yeri olmasa da, kudret narının zeytinyağında ya da balda çözülen meyvesi aktarlarda bulunabiliyor. Bitkinin kansere, diyabete, obesiteye karşı etkili olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde bulgular mevcut. Yapılan araştırmalarda bitkiden elde edilen özütün laboratuvar ortamında kanserli hücre büyümesini engellediği görüldü.

Chinese Journal of Natural Medicines dergisinde yayınlanan araştırmaya göre kudret narı birçok biyoaktif kimyasal bileşen içeriyor. Bunlardan bazılarının güçlü biyolojik etkiye sahip olduğu kanıtlanmış durumda. Eldeki verilerin çeşitli hastalıklara karşı yeni ilaçların geliştirilmesi için kullanılabileceği ifade ediliyor.

Kaynak : www.gidabeslenme.org

mail-grubu