Light ürünler ne kadar masumlar

Eda ÇANLI, light ürünler, diyet ürünleri, kalorisi azaltılmış ürünler, beslenme ve diyetetik

0
991
www.diyetisyenstore.com
eda çanlı
Eda ÇANLI

Öncelikle nedir bu light ürünler?

Terimsel olarak light ürün, enerji içeriği açısından referans ürünlere göre daha az enerji içeren ürünlerdir.

Bir ürünün light ibaresinin eklenebilmesi için enerji içeriğinin referans ürünlere göre en az %25  oranında düşürülmesi gerek.  Bu enerji düşüşünün sağlanması da genelde şeker ve yağ içeriğinin kısıtlanması ile gerçekleştirilmektedir.

Şeker ilavesinin azaltılması aşamasında bu ürünlere enerji yani kalori içermeyen yapay tatlandırıcılar eklenmektedir. Bu tatlandırıcılardan bazıları : Aspartam, Asesülfam-K, Sakkarin, Siklamat.  İşte en çok soru işareti yaratan noktalardan biri de bu! “Tatlandırıcı içeren besinler  kanserojen maddelerdir,tüketimleri kansere sebep olur.” Gibi yaygın bir algı bulunmakta ancak tatlandırıcı içeren ürünlerin kanser yapıp yapmadıkları ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalarda, tatlandırıcıların kanseri tetiklediğine dair bir bulgu elde edilmemiştir.

Yaygın olan bir diğer inanış ise diyette light ürünlerin istenildiği kadar tüketilebileceği yönündedir. Ancak bu oldukça yanlış bir düşünce. Çünkü light ürünler sadece kalorisi azaltılmış ürünlerdir. Ara öğünlerde bir maksimum iki paket tüketilebilir.

Diyabetlilerde ise enerji içermeyen tatlandırıcılarla yapılan hazır yiyecek ve içeceklerin tüketim sıklığına ve miktarına dikkat edildiği sürece hiçbir problem yaratmaz.

Önemli nokta ! :

Piyasada bulunan tatlandırıcı ile yapılmış hazır besinlerin etiket bilgisi ve beslenme programında yer alması için değişim ölçümlerinin bilinmesi ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir.!

Yazar: Eda ÇANLI
edacanli@outlook.com

mail-grubu