Meksika Biber Hapı’na Dikkat

meksika biberi hapı, diyetisyenler önermiyor, diyet hapları, zayıflama hapları, diyet kapsülü, genç diyetisyenler

0
1372

Ziyaretcilerimiz tarafından son günlerde sık sık “Meksika Biber hapı faydalı mı?”, “Sağlık Bakanlığı Meksika Biber hapı’na onay verdi mi?”, “Diyetisyenler Meksika Biber hapını öneriyor mu?” gibi bir çok soru tarafımıza gönderildiği için Genç Diyetisyenler Ekibi olarak bu içeriği kaleme almak istedik.

Meksika biber hapı ve bunun gibi diğer kapsül olarak satılan ürünler, ilk Türkiye’ye geldiğinde hızlı popüler oluyorlar. Bu tarz ürünler insanların gönüllerini okşadığı için ve hızlı kilo verebilmek hayaline hitap ettiği için ve en önemlisi internet üzerinden kontrolsüz satıldığı için hızlı satılıyorlar, yaygın şekilde bulunabiliyor, kontrolsüz şekilde satılıyorlar.

Bu konuda uzman olan biz Diyetisyenlerin bildiği ancak zayıflamak için her şeyi yapmak isteyen hastalarımızın, danışanlarımızın göz ardı ettiği bir şey var ki bu ürünler Sağlık Bakanlığından onay almamışlardır.

Sağlık Bakanlığı, 2018 yılının başlarında Meksika biber hapının ONAYLI bir ürün olmadığını belirtmesinden sonra satışları hızla düşmeye başlamış, google başta olmak üzere arama motorlarından Meksika biber hapı ile aranan kelimelerde hızlı düşüşler yaşanmıştı. Ancak Sağlık Bakanlığının 3-4 gün önce bir açıklama yapması ile google da Meksika Biber Hapını arayan kişilerin hızlı bir şekilde artığını görebilmekteyiz.

Bununla birlikte Bakanlık açıklaması nedeniyle konunun popülerliği artmış durumda. Google Trends verileri incelendiğinde “Meksika biber hapı” aramalarının içinde bulunduğumuz Temmuz ayında tavan yaptığı görülüyor.

Bu ürün Sağlık Bakanlığı ONAYLI DEĞİLDİR

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz; 2016 yılından bu yana toplamda 423 internet sitesini biber hapı, Pepper Time gibi isimlerle de anılabilen Meksika biber hapı nedeniyle Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirmiştir.

Öte yandan; internet sitelerinde yapılan son incelemelerde bahsi geçen ürünlerin üzerinde ve açıklama kısımlarında ilaç etkin maddesi olan ‘sibutramin’ ibaresine rastlanılmamıştır.

Genç Diyetisyenler Önermiyor

Genç Diyetisyenler Ekibi olarak bu tarz ürünlerle zayıflamaya çalışmasının yanlış olduğunu sağlıklı ve etkili kilo vermenin bir doktor ve bir diyetisyen kontrolünde olması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Kilo vermenize engel olan sebebin doktorunuz tarafından araştırılıp, teşhisi konulduktan sonra kişiye özgü beslenme programınızı diyetisyen ile birlikte planlamanızı öneriyoruz.

Genç Diyetisyenler Ekibi
genc.diyetisyenler@gmail.com

Nütrisyonel Teknolojilere Hakim Olmak

Deniz ürünü yiyen adamın kolu kesildi!

 

mail-grubu