ET ÜRÜNLERİ
ET ÜRÜNLERİ

Et ve et ürünleri üretimi, Mesleki Eğitim kapsamına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığınca, giderek güçlenen et ve et ürünleri üretimi alanında sektörün gereksinim duyduğu kalifiye teknik eleman ihtiyacının karşılanması için mesleki eğitimde gıda teknolojisi alanı altında “et ve et ürünleri üretimi teknolojisi” dalı açılması kararlaştırıldı.

dana eti
dana eti

 

Protokol imzalandı: Et sektörü mektepli oluyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, NAMET Entegre Et ve Et Ürünleri Tesisleri ile Gıda Teknolojisi alanında eğitim vermek üzere “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği” protokolü imzaladı.

İçme Suyuna Bakın Ne Karıştırdılar!

Et ve et ürünleri üretimi teknolojisi dalı açılacak

Protokol kapsamında, mesleki eğitimde gıda teknolojisi alanı altında et ve et ürünleri üretimi teknolojisi dalı açılacak ve öğretim programı sektörle iş birliği içerisinde hazırlanacak.

Eğitimler, Şanlıurfa ve Kocaeli illerinde MEB’in belirleyeceği Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde verilecek. NAMET, her iki okulda atölye ve laboratuvar için gerekli gerekli araç-gereç ve labaruvat donatımını sağlayacak ve öğretmenlerin iş başı ve hizmet içi eğitimlerini üstlenecek.

namet-pastirma-paket-gidahatti

Öğrencilerin saha eğitimi ve stajları, NAMET üretim tesislerinde gerçekleştirilecek ve alan öğrencilerinin mezuniyetleri sonrasında yüzde 100 istihdamları firma tarafından sağlanacak. Başarılı olan öğrencilere ise  NAMET tarafından burs desteği sağlanacak.

“Et ve et ürünleri üretimi teknolojisi” dalı mezunu öğrenciler gıda sektöründe “gıda kalite kontrol” ve “gıda işleme alanlarında” çalışabilecek.

Horoz İbiği Ne Demek Biliyor Musunuz ?

Kırmızı et üretimi artıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklamasına göre, kırmızı et üretimi, 2016´da bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında artışla 1 milyon 173 bin ton olarak gerçekleşti. 2018´de bu üretimin 1 milyon 350 bin tona yükselmesi bekleniyor.

İş birliği kapsamında, giderek güçlenen et ve et ürünleri üretimi alanında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik eleman ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

 

Kaynak : gidahatti.com

mail-grubu