MİDYE TAVA
www.diyetisyenstore.com

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi,
midye tava sağlıklı mı sorusunun yanıtını bir araştırma ile ortaya koydu. Araştırma sonrasında , midye tava insan sağlığı açısından güvenli bulundu.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet Kocatepe tarafından Sinop’ta satışa sunulan midye tavaların kalitesi ve güvenliğine ilişkin araştırma sonucunda, ilde tüketilen midye tavaların, insan sağlığı açısından güvenilir olduğu açıklandı.

Midye tava sağlıklı mı?

Yüksek protein oranı ve et değerinin yanı sıra, düşük yağ ve kolesterol içeriğiyle balıktan sonra sıklıkla tercih edilen bir deniz türü olan midyenin, Sinop’ta pişirilme ve satışa sunulma şeklinin araştırıldığı çalışmada, midye tavaların gıda güvenilirliği konusunda detaylı bilgiler elde edildi.

Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet Kocatepe öncülüğünde, Prof. Dr. Yalçın Kaya ve Arş. Gör. İrfan Keskin ile birlikte yürütülen çalışmanın ilk aşamasında, midye tava satışı yapılan restoranlardaki kızartma yağlarının kullanıma elverişli olup olmadığının tespiti amacıyla serbest yağ asidi ölçümleri yapıldı. Ölçümlerde, üreticilerin bu konuya dikkat ettikleri, acılaşmış yağları kullanmadıkları belirlendi.

midye tava
midye tava

Kızartmada endüstriyel yağ tavsiye edildi

Midye tavanın kızartmada kullanılan yağ çeşidinin ürünün besin bileşimini değiştirdiği, özellikle sahillerde satışı yapılan midye tavaları kızartmada kullanılan sıvı ay çiçek yağı nedeniyle; son ürünün yağ çekmesine neden olduğu gözlendi.

Laboratuvar çalışmalarında endüstriyel kızartmalık yağla midyeler kaplanarak, derin yağda kızartıldı. Böylece yenilmeye hazır ürünün Ayçiçek yağına kıyasla daha az yağ emdiği tespit edildi.

Akademisyenler, bu sonuçtan yola çıkarak, satıcılara midye tava kızartmada ayçiçek yağı yerine son üründe düşük kalori ve düşük maliyetle yarar sağlayan endüstriyel kızartmalık yağ kullanımını tavsiye ettiler.

Sağlık personeline karşı hakaret veya tehdit işleyenler serbest bırakılmayacak

Akrilamid içeriği sınır değerlerin altında

Proje kapsamında ayrıca midye tavaların özellikle kızartılmış ürünlerde (patates cips, bisküvi, kraker vb.) oluşan ve kanserojen bir madde olan Akrilamid içeriği de incelendi.

Hali hazırda Sinop’ta tüketime sunulan midye tavalarda akrilamid içeriği 10 µg/kg olan sınır değerin altında tespit edildi.

Midye tavaların gıda güvenliğini ölçmek amacıyla yapılan mikrobiyolojik analiz sonuçları, restorandan alınan midye tava örneğinin bakteri yükünün kabul edilebilir sınır değerleri aşmadığını gösterdi.

Yerli ve yabancı turistlerle anket çalışması da yapıldı

Sinop Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Koordinatörlüğü ve Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Destekleme Programı Projesi kapsamında desteklenen proje, Su ürünleri işleme teknolojine dair araştırmaların yayınlandığı uluslararası bir dergide de basıma kabul edildi.

Proje kapsamında midye tava tüketen yabancı ve yerli turistlerle midye tava gıda güvenirliği hakkında yapılan anket çalışmasının sonuçları da ileriki bir tarihte kamuoyuna açıklanacak.

Kaynak Sayfa : www.gidahatti.com

mail-grubu