Mor majeste’ nin deneme ekimleri başladı

mor majaste, mor patates, patates çeşitleri, patates dikim alanları

0
634
www.diyetisyenstore.com

‘Mor majeste’ patatesinin deneme ekimleri yaygınlaşıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca tescilli yerli “mor patates” tohumunun, Niğde, Nevşehir, Konya, Adana, Sivas ve Aksaray’ın ardından bu sene de Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde ilk deneme ekimi gerçekleştirildi.

 Tarım ve Orman Bakanlığınca tescilli yerli “mor patates” tohumunun, Niğde, Nevşehir, Konya, Adana, Sivas ve Aksaray’ın ardından bu sene de Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde ilk deneme ekimi gerçekleştirildi.

Türkiye’de son yıllarda yaygınlaştırılmaya çalışılan ve “mor majeste” olarak adlandırılan patates türü, günümüzde ağırlıklı olarak anavatanı Peru ile diğer Güney Amerika ülkelerinde yetiştiriliyor.

Karbonhidrat, potasyum, C vitamini, folik asit ve demir kaynağı olan mor patatesin, hücreleri koruyan ve vücudu iyileştirmede yardımcı olan antosiyaninler sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmada ve daha birçok rahatsızlığın giderilmesinde aktif rol oynadığı biliniyor.

Doğa Tohumculuk ıslah operasyon sorumlusu Hasan Ağrı yaptığı açıklamada, şirketlerinin geliştirdiği 18 patates türünün, Sandıklı’da adaptasyon deneme ekimini yaptıklarını söyledi.

Üniversite ve özel sektör iş birliğiyle iki yıl önce geliştirilen yerli mor patatesin, Tarım ve Orman Bakanlığınca tescillendiğini aktaran Ağrı, yerli tohumun Sandıklı’dan önce Niğde, Nevşehir, Konya, Adana, Sivas ve Aksaray’da da ekildiğini anımsattı.

Önceki yıllarda yurt dışından anaç olarak getirilen bazı patates tohumlarının Türkiye’ye pek çok bitki hastalığını da getirdiğine dikkati çeken Ağrı, şunları kaydetti:

“Ayrıca ıslah çalışmaları yurt dışında yapılıp gelen patates tohumu çeşitlerinin ülkemizdeki performanslarını göremiyorduk. Hem bu hastalıkları engellemek hem de kendi yerli patates tohumlarımızı geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada yerli ıslah patates tohumlarımızın ülkemizdeki adaptasyon süreçlerini takip ediyoruz. Süreç sonunda da bölgenin adaptasyon şartlarına uyumlu, verimli ve temiz patates çeşidi tohumlarını üreticilere dağıtıyoruz.”

haberin devamını okumak için lütfen aşağıdaki linki ziyaret ediniz.

www.pusulahaber.com.tr/mor-majeste-patatesinin-deneme-ekimleri-yayginlasiyor-1365553h.htm

mail-grubu