nahita patates üretiminde ilk 10 dayız
nahita patates üretiminde ilk 10 dayız
www.diyetisyenstore.com

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin her zaman patates üretiminde dünya sıralamasında ilk 10’dan düşmediğini belirtti. Pakdemirli, “Kendi iç piyasasına yeteri kadar patates sağlayan Türkiye, tohumdaki yerli ve milli atakla, dış pazarda da önemli bir yere sahip olmak için çalışıyor” dedi.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilmiş olan milli ve yerli patates Nahita ‘nın ilk hasatı Adana’da yapıldı. Nahita ‘nın yurt dışına ihrac edilip pazarlanması için de tanıtım çalışmaları hızlandırıldı.

 

Türkiye’de 4,5 milyon ton patates üretiliyor

Türkiye’de bir senede 4,5 milyon tondan fazla patates üretimi gerçekleşiyor. Kişi başına tüketilen patates miktarı ise yıllık 48 kilogram.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği çalışmalar ile yerli tohuma dair ıslah çalışmaları gerçekleştirilerek 10 çeşit yerli tohum, ülke pazarına kazandırıldı.

Bu 10 çeşit yerli ve milli tohumun 6 tanesinin satışı ve özel sektöre devri de gerçekleştirildi. Nahita ‘da satışı gerçekleşen ilk yerli ve milli patates çeşidi.

Pakdemirli: “Patates üretiminde dünyada ilk 10’dayız”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli,  Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin her zaman patates üretiminde dünya sıralamasında ilk 10’dan düşmediğini belirtti. Ülkemizin tohumda kendi kendine yeterliliği sağlayabileceğini ifade eden Pakdemirli, “Kendi iç piyasasına yeteri kadar patates sağlayan Türkiye, tohumdaki yerli ve milli atakla, dış pazarda da önemli bir yere sahip olmak için çalışıyor” cümlelerini söyledi.

 

Haberin Devamını Buradan Okuyabilirsiniz.

mail-grubu