Nestle’nin şekerle savaşı!

diyetisyen haberleri, diyet bilgileri, beslenme ve diyetetik 2016

0
1042
www.diyetisyenstore.com

Birçok şekerleme ürününün yanında KitKat adlı çikolatanın da üreticisi olan Nestle, şekerleme ürünlerindeki şeker miktarını azaltmada ilerleme kaydettiklerini ancak şekerin, obezite ve tip 2 diyabetle ilişkili olduğu kanıtlanana kadar daha düşük şeker eşiği koymayacaklarını bildirdi.

2009 yılından bu yana dünyanın en büyük üçüncü şekerleme üreticisi Nestle, çocuklara yönelik ürünlerinin şeker içeriği porsiyon başına 10,6 gramın altında, yetişkinlere yönelik ürünlerinin şeker içeriği porsiyon başına 12,5 gram olacak şekilde ürünlerinde düzenlemeler yapıyor. Nestle, bütün ürünleri için benzer limitler koydu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), beslenmeden alınan kalorinin en fazla %10’unun şekerden alınması gerektiğini açıkladı (buna; bal, şurup ve meyve sularından alınan şeker ve ilave şeker de dahil).

Nestle’nin her bir şekerlemesi, yetişkin ve çocuklar için önerilen, bir günde alınması gereken şeker miktarının %25 altında.

Nestle, bu seviyeyi günde en fazla bir kere şekerleme olmak üzere tüketici alışkanlıkları hakkında yapılan araştırmaya dayanarak belirledi.

Peki, şekerlemelerdeki şeker miktarı azaltılabilir mi?

Nestle Halk Sağlığı ve Beslenme Departmanı Başkanı Dr. Jörg Spieldenner, ConfectioneryNews adlı haber kanalına verdiği röportajda, yatırımların özellikle şekerleme olmak üzere bazı ürün kategorilerinde “yoğunlaştığını” söyledi.

cikolata.gidahattiAyrıca ürünlerdeki şeker miktarını azaltmanın kolay bir iş olmadığını vurgulayan Spieldenner, bunun hem teknolojik açıdan hem de tüketiciler açısından zorlu bir iş olduğunu belirtti.

Nestle, bazı durumlarda ürünün boyutunu küçülterek şeker miktarını azaltıyor. Örneğin; Nestle, İngiltere’de satılan Aero adlı ürününün gramajını 5 gram azaltarak şeker miktarını %12 oranında azalttı.

Bazı durumlarda ise mevcut ürünün alternatif küçük boyutlarını üretiyor. Örneğin, Kanada’da satılan Smarties ürünlerinin büyük boyutlarının yanı sıra küçük boyut seçeneği de üretildi.

Ancak Dr. Spieldenner’e göre bazı ürünlerin şeker miktarını azaltmak o kadar kolay olmuyor. Örneğin; Nestle’nin KitKat ürünü tek bir çikolata barında 23,3 gram şeker içeriyor. Bu ürünün şeker içeriğini azaltmak çok zor çünkü şeker miktarı azaltıldığında çikolata, çikolata olmaktan çıkıyor.

Diğer engeller neler?

Nestle’nin şeker miktarı azaltılan bazı ürünleri, Kodeks Alimentarius standartlarına uymadığı gerekçesiyle Nestle’nin şeker politikasının dışında tutuldu.

Kodeks Alimentarius’un 2013 yılında çikolata için belirlediği standartlara göre, ürünlerin şeker ya da tatlandırıcıyla hazırlanması gerekiyor ancak kakao tozu için belirlenen minimum bir miktar yok.

Kodeks standartlarına göre, şeker içeren ürünlerin ambalajlarında şeker ya da tatlandırıcı içerdiği açık bir şekilde belirtilmeli. Örneğin; “Tatlandırıcılı X Çikolatası”

2014 yılının sonunda Nestle’nin şekerleme ürünlerinin %95’i belirlenen şeker eşiğinin altındaydı. Firma, bunun %100 olacağını, çocuklara yönelik ürünlerin tamamının limitin altında olduğunu, yetişkinlere yönelik ürünlerin de tamamının ilerleyen günlerde limitin altında olacağını açıkladı.

kaynak : http://www.gidahatti.com/haber/nestlenin-sekerle-savasi/

mail-grubu