okul gıdası logosu
okul gıdası logosu
www.diyetisyenstore.com

2019-2020 Eğitim, Öğretim Yılının başlayacağı 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde sadece Okul Gıdası Logosu bulunan ürünler bulunabilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre, Bu logolu ürünler marketlerde satılamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sayfasındaki duyuru ile, 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde bulunacak gıdalarda bulunması zorunlu Okul Gıdası Logosu’nun kullanımına netlik getirdi.

okul gıdası logosu
okul gıdası logosu

Okul Gıdası Logosu nedir?

“Okul Gıdası Logosu Uygulamasına İlişkin Sıklıkla Sorulan Sorular” başlıklı duyuruda, Okul Gıdası Logosu, “Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların etiketi üzerinde bulunacak logo” olarak tanımlandı.

Logonun amacı ise şöyle açıklandı:

www.inbody.com.tr

“Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız zamanının büyük bir kısmını eğitim kurumlarında geçirmekte ve beslenme ihtiyaçlarını bu kurumlar bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe vb. yerlerden sağlamaktadır. Bu nedenle kantin, kafeterya, büfe gibi çocuklarımıza hizmet veren gıda işletmelerinde çocuklarımızın tüketimine sunulan gıdaların güvenilirliği ve bu işletmelerin hijyen şartları büyük önem taşımaktadır.

 

Logonun Hedefi

Çocuklarımızın güvenilir gıdalarla dengeli ve yeterli beslenmesini sağlamak hedefiyle okul gıdalarında ortak logo uygulamasına geçilmesi; okul çağı çocuklarının bilinçli gıda tüketme konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca kantin denetimleri daha etkin bir şekilde yapılabileceği gibi kantinciler açısından da satışı yapılacak ürünlerin belirlenmesi açısından fayda ve kolaylıklar sağlayacaktır.

Geleceğimiz olan sevgili çocuklarımızın güvenilir, aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenmeleri amacıyla başlatılan bu uygulamada; Kıymetli okul yönetim kadroları, Değerli öğretmenlerimiz, eğitim kurumlarındaki gıda işletmecileri ve ebeveynlerimiz ile büyük bir ekip olduğumuzun bilincindeyiz. Bu uygulama ile çocuklarımızın farkındalığının arttırılması, bilinçli seçimlere yönlenerek bunu davranış haline getirmeleri amaçlanmaktadır.”

 

Kaynak : Gıda Hattı
Haberin Devamını Buradan Okuyabilirsiniz.  

 

mail-grubu