Sağlık Bakanlığı 20 bin personel alacak

devlet atamaları, 2017 diyetisyen alımları, beslenme ve diyetetik, sağlık bakanlığı alımları

0
1524
saglik-bakanligi-diyet
www.diyetisyenstore.com

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2017 yılının haziran ayına kadar sağlık bakanlığına 20 bin personel alımının yapılacağını açıkladı. KHK ile yapılan ihraçlar nedeniyle oluşan personel ihracının kapatılması için Sağlık Bakanlığı 2017 yılının haziran ayına kadar 11 bini memur olmak üzere toplamda 20 bin personel alımı yapılacak. Gümüş personel alımı için “2017 yılının haziran ayına kadar 20 bin personel alacağız. Bunların 11 bini memur olacak. Büyük kısmı ebe ve hemşirelerden oluşacak. 9 bin personeli de hizmet alımı yöntemiyle alacağız.” diye konuştu. Habertürk’e önemli açıklamalarda bulunan Gümüş, şunları söyledi:

Aile hekimi başına düşen nüfus azalacak Aile hekimliği sistemimizi, hem sayı hem de kalite olarak tekrar gözden geçireceğiz. Aile hekimi başına düşen nüfusu azaltacağız. Her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kuracağız. Vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamla ilgili kültürü kazanmasını sağlayacağız. Sağlıklı bir check-up ve kronik hastalıkların takibi yapılacak. Ayrıca tetkikleri de burada yaptırabilecekler. Hareket ve fiziksel egzersizler ile ilgili bilgilendirme yapılacak. İlk etapta bin sağlıklı yaşam merkezi inşa etmeyi planlıyoruz. Bunların il bazında lokasyonlarını çalışıyoruz.

Acil servis tekrar yapılanacak Acillerimizin ortak hareket etme kabiliyetini artıracağız. Kamu, üniversite ve özel hastanelerin bir arada planlandığı bir sistemi çalışıyoruz. Vakanın alımından tedaviyi sonlandırana kadar olan süreçte bütün adımları tek bir yazılım üzerinden değerlendireceğiz. Acil servislerin tekrar yapılandırılmasını planlıyoruz. Sarı, yeşil ve kırmızı alanı yeniden düzenleyeceğiz. Aile hekimliğini entegre ederek ve gece polikliniklerini yeniden aktifleştirerek yoğunluğun azaltılmasını amaçlıyoruz.

Ödeme sistemi yeniden değerlendiriliyor  Tanıya dayalı performans sistemi getiriyoruz. Bundan sonra ödemelerin yapılan kritik ve özellikli işlere göre yeniden dizaynını değerlendiriyoruz. Daha hakkaniyetli bir döner sermaye oluşacak. Bu bakımdan hastanelerin bazı özellikli işlerde yarışmalarını istiyoruz. ‘Şu kadar hasta tedavi ettim ve para kazandım’ değil de ‘Şu özellikli ameliyatları yapıyorum’ gibi olabilir.

Üst düzey hastaneler açılacak Mersin şehir hastanesini yıl sonuna kadar açacağız. Ardından Yozgat açılacak. Gelecek yıl da Bilkent, Kayseri ve Elazığ şehir hastaneleri açılacak. Bunlar üst düzey hastaneler.

Kaynak : http://www.personelsaglikhaber.net/

mail-grubu