Sınav öncesi beslenme önerileri ❗❗

⚠ Sınavdan bir gün önce aşırı yağlı ve yağda kızartılmış; vücuda ağır gelebilecek yemekler tüketilmemelidir.

Kurubaklagiller, lahana, brokoli gibi besinler vücutta gaz yapacağından, rahatsız da edebilir.

⚠Yatmadan en geç iki saat önce muz ile süt, kivi ile yoğurt veya yulaflı bisküvi, fındık,  ceviz gibi bir ara öğün uykudayken vücut sistemlerinin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Kafein içeriden dolayi uykusuzlaga ve yorgunluğa neden olabilecek çay, kahve ve kola gibi gıdalar yerine taze sıkılmış meyve suyu veya süt tercih edebilirsiniz.

⚠sınav sabahı mutlaka evde kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

Poğaça,  simit veya börek gibi dışarıdan alınan gıdalar, kan şekerini olumsuz etkilediğinden sınav anında dikkatinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

⚠Özellikle sınav sabahı çok tuzlu ve çok şekerli besinleri aşırı tüketmemek gerekir. Tuzlu olanlar susama hissini arttırırken, pekmez, reçel ve bal gibi şeker oranı yüksek olan besinler ise kan şekerini hızla yükseltir ve aynı hızla düşürerek sınav anında yorgunluğa ve uykunuzun gelmesine sebeb olur.

⚠Daha önce denemediğiniz, dışarıda veya açıkta satılan besinler yerine evde daha önceden tükettiğiniz besinleri tercih etmeye özen gösteriniz. Her ürünün mutlaka son kullanma tarihine bakmanız, son dakikada oluşabilecek besin zehirlenmelerinde sizi koruyacaktır.

⚠Kaliteli besin ögeleri içeren bir kahvaltı ile güne başlamak sınav anındaki konsantrasyonunuzu da arttıracaktır.

Sınavda Başarılar dilerim….

Yazar:  Diyetisyen Kenan YILDIRIM

mail-grubu