Sıradaki Diyet Yiyip Yiyip Kilo Alamayanlara Gelsin – Gülsüm KESKİN

kilo alamama hangi doktor metabolizmam hızlı çalışıyor kilo alamıyorum ne yapmalıyım kilo alamıyorum erkek , kilo alamama bağırsak , çok zayıfım kilo almak için ne yapmalıyım erkek , metabolizmam çok hızlı nasıl kilo alabilirim , kilo almanın yolları , kilo alamamak ekşi

0
435
Gülsüm KESKİN - SIRADAKİ DİYET YİYİP YİYİP  KİLO ALAMAYANLARA GELSİN          
Gülsüm KESKİN - SIRADAKİ DİYET YİYİP YİYİP  KİLO ALAMAYANLARA GELSİN          
www.diyetisyenstore.com

SIRADAKİ DİYET YİYİP YİYİP  KİLO ALAMAYANLARA GELSİN               

Ümmügülsüm KESKİN
GÜLSÜM KESKİN

Obezitenin çığ gibi büyüdüğü bu dönemde yiyip, yiyip kilo almama meselesi bir şans gibi görünsede aslında zayıflık da fazla kilo  kadar önemli bir sağlık problemidir.Özellikle günümüzde sosyal medyada ne kadar zayıfsan o kadar güzelsin gibi bi algı oluşturulduğundan bireylerde beden imajı kaygısı oldukça yüksek.Şişman bireyler kadar olmasa da zayıf kişilerin de beden  imajından memnun olmadıklarını görmekteyiz.Bunların yanında zayıf olan birey çocuksa veya hamilelik gibi özel bir durumu varsa zayıflığa bağlı gelişebilecek durumları önlemek için anında müdahele edilmelidir.

Kilo kazanamamak
Kilo kazanamamak

NEDEN KİLO ALAMIYORUM?

Zayıflığından şikayet eden bireyin cevaplandırması gereken ilk soru budur.Peki kilo alamamanın sebebi ne olabilir?

 • Üzüntülü ve sıkıntılı zamanlarda aşırı yeme davranışı gösteren bireyler olduğu gibi çabucak doyduğunu hisseden iştahı kapanan kişilerde olabilmektedir.Bu durumda enerji alımının azalmasıyla beraber zayıflık ortaya çıkar.
 • Yine emosyonel bi duruma bağlı olarak yeme davranışının aşırı kısıtlanması durumu olan anoreksiya veya tıkınma ataklarının sonucu kendini kusturma ile karakterize bulimia gibi hastalıklar aşırı zayıflığın nedenlerindendir.
 • Metabolizmanın başrol hormonu tiroid hormonun fazla salgılanması da kilo alamama için bir nedendir.Eğer ailesel yatkınlığınızda varsa mutlaka bir endokrin uzmanına başvurup hormon testi yaptırın.
 • Metabolizma hızlandıran diğer bir etken de aslında vücudumuzda birçok sistemimizi olumsuz etkileyen sigara.Tek başınıza bırakmayı denemiş ve bırakamamış iseniz kararlı olun çevrenizden ve bir uzmandan yardım isteyin.
 • Bağırsak parazitiniz varsa tükettiğiniz besinleri parazitlerle paylaşıyor olabilirsiniz. Gastroenteroloğa giderek gaita testi ile bağırsak paraziti olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
 • Bunların dışında sindirim sistemi bozukları, kanser, tüberküloz, kronik diyare,kullandığınız ilaçlar da kilo alamama sebebiniz olabilir.

 

Garcia Etkisi Nedir ? – Dyt. Merve KABA

www.inbody.com.tr

 

nasıl sağlıklı kilo alabilirim
nasıl sağlıklı kilo alabilirim

NASIL SAĞLIKLI KİLO ALABİLİRİM

Kilo alamamanın altında yatan nedeni öğrendikten sonra ikinci adım sağlıklı kilo alma yöntemini öğrenmek olmalıdır.Genellikle zayıf kişilerin “Ben yiyorum yiyorum kilo alamıyorum “cümlelerindeki yemek abur-cubur türü gıdalar olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki önemli olan kilo almak değil sağlıklı kilo almaktır. Sağlıklı kilo almakta vücut kas ve yağ kitlesinin orantılı artmasıdır.Kilo almak kilo vermekten daha zor ve uzun süren bir süreçtir.Hedefiniz ayda 2 kilo almak olsun. Sabırlı olun ve asla vazgeçmeyin.

kilo
kilo

KİLO ALMAK İSTİYORUM DİYORSAN BU ÖNERİLER TAM SANA GÖRE ;))

 • Asla öğün atlama. Hemen doyma gibi bi problemin varsa az az sık sık beslen.
 • Yemek esnasında sıvı tüketimi doygunluk oluşturabilir.Çorba ve salatayı ana yemekten sonra,suyu yemekten 45 dk sonra tüket.
 • Eğer iştahsız bir bireysen hacimce küçük enerjisi fazla besinleri tüketebilirsin.Bunun en güzel örneği fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar.
 • Tükettiğin besinlerin enerji yoğunluğunu artırabilirsin.Sütlü tatlıların üzerine fındık, fıstık,ceviz içtiğin süte bir yemek kaşığı pekmez veya bal salatalarına zeytinyağı ekleyebilirsin.
 • Herhangi bir mide problemi yaşamıyorsan yemeklerine baharat ve salça eklemek iştahını açmana yardımcı olabilir.
 • Yemek yeme hızınız ne çok hızlı ne de çok yavaş olsun.
 • Tabağınız karbonhidrat, yağ ve protein yönünden dengeli olmalı.
 • Tüm bunlara rağmen kilo almanızda ciddi bir problem varsa gerekli testler yaptırılarak doktor ve diyetisyen kontrolünde gerekli tedaviyi olmanız gerekir.

                                                         Gülsüm KESKİN

SAĞLIKLI GÜNLER 

Saf Beden Arzusu Sizi Ortoreksiya Nervozaya Sürükleyebilir – Gizem USANMAZ

mail-grubu