ÜZÜNTÜNÜZÜ YATIŞTIRACAK ŞEYİN BUZDOLABI OLDUĞUNA EMİN MİSİNİZ?

Her açlık hissettiğinizde bu açlığın sebebi vücudunuzun besin ihtiyacı değil de duygusal açlık olabilir.  Duygusal açlık yüzünden aşırı yemenin önüne geçemediğiniz sürece ulaşacağınız kilonun da bir sınırı olmayacaktır. Bu iki durumun farkını bilmek sağlığınızın kontrolünde size yardımcı olur. Duygusal açlık ve gerçek açlığı ayırt edebilmeniz için bedeninizi ve ruhunuzu iyi tanımalısınız.

Ruhunuzu somut bir besin asla doyuramaz, bunun farkına varmalısınız
Hepimiz okuldan işe, sokaktan eve kadar her yerde stresle ve rekabetlerle mücadele ediyoruz, istemediğimiz olaylar yaşıyor ve manevi sıkıntılar çekiyoruz. Fakat ruhumuzu doyuracak olan kesinlikle bir nesne, yemek olamaz bunu da biliyoruz.  Aksine üzüntü, kaygı, endişe durumlarında buzdolabına sığınmak psikolojik anlamda hepimize daha çok zarar verebilir. Size iyi gelecek bir uğraş bulmalı, yeterli olmazsa destek almalısınız.

STRES VE DİYET

Problemi çözmeye problemle tanışarak başlayın
Ne zaman, nelere üzüldüğünüzün, kırıldığınızın farkında olursanız mücadele etmek daha kolaydır. Bu farkındalıkla  duygusal açlığınıza yenik düşmeyip sizi mutlu eden uğraşlarınıza, hobilerinize yönelmeniz ruhunuz ve bedeniniz için koruyucu olacaktır.


Bir diyetisyene danışmalı, size özel tüketmeniz gereken uygun miktarları öğrenmeli, düzenli yeme alışkanlığı kazanmalısınız.

İlk ve en önemli adım bu, çünkü bir uzmana danışmadan fazla yediğinizin, yanlış besinler tükettiğinizin veya faydalı besinleri kulaktan dolma bilgilerle kendinize yasakladığınızın farkında olmayabilirsiniz. Miktarları öğrenmeli, düzenli yeme alışkanlığı kazanmalı ve diyetisyeninizin tavsiye ettiği yoldan ilerlemelisiniz. Düzenli yeme alışkanlığı kazandığınızda kaç öğün yediğiniz, ne kadar yediğiniz az çok sabitleneceği için ekstraları fark etmek daha kolay olacaktır.

Yemeğinizi evde yapmalısınız, çok yoğun olduğunuz düşüncesini bir kenara bırakın
Yoğun olduğunuz için dışarıda yemeyi alışkanlık haline getirmeyin, yemeğinizi evde yapmanız sizi hem kaygı duyduğunuz şeylerden uzaklaştırır hem de en fazla 1-2 saatinizi alır.
Temizliğinden emin olduğunuz, içinde ne olduğunu bildiğiniz ve kendi damak zevkinize göre hazırladığınız yemekler bedenen ve ruhen iyi hissetmenize yardımcı olur.  Ayrıca  isterseniz o süreyi verimli hale getirmenin sizin elinizde olduğunu unutmayın 😊

  • Öğünlerinizi atlamayın, bu kan şekeri dalgalanmasına sebep olarak sizi yanlış seçimlere ve gerekenden fazla besin tüketmeye yönlendirir.
  • Susuzluğunuzla açlığınızı karıştırmayın, öğünler dışında açlık duyduğunuzda gün içinde yeterli su içip içmediğinizi düşünün ve bir bardak su içip açlığınızın geçip geçmeyeceğini kontrol edin.
  • Daha sağlıklı pişirme şekillerini tercih edin.

Ve buzdolabınıza bir el atın !
Buzdolabınızın veya abur cubur dolabı haline getirdiğiniz başka bir dolabın içi dolu olduğu sürece duygusal açlıkla mücadele etmeniz zorlaşacaktır. Bu yüzden buzdolabınızı/dolabınızı arındırmalı, alışverişe tok gitmeli, sadece ihtiyacınız olan reyonlarda dolaşmalısınız.

Ruhunuza zarar verenlerle bedeninize zarar vererek mücadele edemezsiniz, güçlü hissedin, üstesinden gelemeyeceğiniz şey yok.

Sağlıklı, mutlu, güçlü hissettiğiniz günler diliyorum!

mail-grubu