www.diyetisyenstore.com

STRESLİYSENİZ KİLO VEREMEZSİNİZ!

Siz de diyet yaparken her gün tartılanlardan mısınız?  Ya da diyetin her adımına uyduğunuz halde kilo veremediğiniz oldu mu? Bunun gibi durumlarla karşı karşıyaysanız kaygılı ve stresli haliniz kilo vermenize engel olabilir. Peki stres sırasında neler oluyor ? Vücudumuzda hormonlar değişiyor mu?

Vücudumuzun strese tepkisi 3 aşamada gerçekleşir:

Alarm aşaması: Bu aşama da sempatik sinir sistemimiz devreye girer. Ve bedenimiz savaş ya da kaç tepkisi gösterir.  Kalp atışları hızlanır, tansiyon yükselir ve ani adrenalin salgılanması ortaya çıkar.

Direnme aşaması: İkinci aşama ise direnmedir. Bireyler stresle başa çıkabilirse parasempatik sinir sistemi devreye girer vetansiyon, kalp atışları normale döner. Bunu sağlayamazsa strese karşı direnir ve stresli bir insanın davranışlarını gösterir.

Tükenme aşaması: Eğer stres kaynağı ile başa çıkılamaz ve uyum sağlanamaz ise, fiziksel kaynaklar kullanılamaz ve tükenme aşamasına geçilir. Bu aşamada uzun süreli stres kaynakları ile mücadele edilemez ve kişi başka stres kaynaklarının etkilerine de açık hale gelir.

Stres durumunda beynimizin hipotalamus bölgesinden salgılanan kortikotropin hormonu CRH işlevini tam olarak yerine getiremez. Bu hormonun tam çalışamaması ile beraber böbrek üstü bezinden salgılanan kortizol hormonu da işlevini yerine getiremez. Bu hormonların bozukluğu iştahı artırmakta ve kilo alımına sebep olmaktadır. Kortizol hormonu bireylerde yüksek yağlı ve şekerli gıdaların yenilmesine sebep olmaktadır. Bu tür gıdalar beyindeki stres hormonu CRH azaltmaktadır ve kişilerin rahat hissetmesine sebep olmaktadır. Bu bireylerin kanında kortizol ve ACTH yüksektir. Kısa vade de gıda alımının artması stresi engeller fakat uzun vadede kilo alımına sebep olmaktadır.

Diyet yapmaya başlamadan önce kendinize gerçekçi hedefler belirleyin. Bir ayda 10 kilo değil de, iki vermeyi hedefleyin. Kilo vermek adına düşük kalorili, açlık diyetleri yapmayın. Elbette ki en önemli nokta işin uzmanı olan diyetisyenlerin vermiş olduğu diyet listelerine uymalısınız.  Ayrıca egzersiz yapmak ; yürüyüş, yüzme gibi sporlar stresinizi azaltacak ve kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Unutmayın stres zayıflayamamanızın en büyük nedenlerinden biri olabilir. Bir dahaki yazıda buluşuncaya dek hoşçakalın…

[vc_cta h2=”Diyetisyen Meryem Nur BOZ” txt_align=”center” style=”flat” color=”purple” css_animation=”bottom-to-top”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]
mail-grubu