Büşra DAYIOĞLU - Teff Tohumu Hakkında Merak Edilenler
Büşra DAYIOĞLU - Teff Tohumu Hakkında Merak Edilenler

Teff Tohumu Hakkında Merak Edilenler

Eritre ve Etiyopya’ya özgü bir tahıl ürünü olan Teff tahılı (Eragrostis Tef), beyaz, kırmızı ve kahverengi olmak üzere 3 çeşittir. Tahıllar arasında küçücük tanelere sahip Teff, kek, kurabiye, bisküvi, ekmek endüstrisinde kullanılmaya başlanmış ve tüketicilerin sağlıklı gıda arayışı içerisinde alternatif olarak kullanılan tahıllar arasına giriş yapmıştır.

Teff Tohumu - Genç Diyetisyenler
Teff Tohumu – Genç Diyetisyenler

Teff, dünyanın en küçük tahıllarından birisi olduğundan rafine edilmesi zordur. Ancak sert çevre koşullarına oldukça dayanıklı bir tahıldır.

Araştırmalar, Teff’in diyet lifi, gluten içeren ve içermeyen tahılların çoğundan daha yüksektir ve içerdiği karbonhidratların %20-40’ının dirençli nişasta olduğunu göstermektedir. Tam tahıllar içeren ve dirençli nişastadan zengin diyetler; insüline duyarlılığı artırdığından Tip 2 diyabet görülme sıklığını azaltmaktadır. Yüksek lif içeriğiyle doyma mekanizmasını etkileyerek vücut ağırlığını azalttığı gözlense de daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

diyetisyen-store-analiz
diyetisyen-store-analiz

Teff tahılı için günlük alım önerisi bulunmadığından porsiyon miktarı 100 g olarak belirlenmiştir

Alım düzeyleri 31-50 yaş arasındaki erkekler için 80 kg ve kadınlar için 65 kg baz alınarak oluşturulmuştur. 100 g (1 çay bardağı pişirilmiş Teff) içerdiği kalsiyum ile 31-50 yaş erkek ve kadınların günlük alması gereken kalsiyumun %17-27 sini karşılamaktadır. Teff tohumunun, özellikle kalsiyum, fosfor, magnezyum, bakır, çinko  ve demir içeriği yüksektir. Demir açısından bulgurla kıyaslandığında; bulgurun yaklaşık 3 katı kadar demir içermektedir. Şu da unutulmamalıdır ki; teff tohumu çayında aynı durum söz konusu değildir.

Teff Tohumu nedir  ? - Genç Diyetisyenler
Teff Tohumu nedir ? – Genç Diyetisyenler

Hipertansiyon hastaları için sodyum değeri düşük olsa da, alım önerilerine bakıldığında günlük alımdan daha azını karşılaması gerektiğinden tüketimine dikkat edilmelidir. Teff, esansiyel aminoasitlerce buğday, arpadan zenginse de, protein seviyesi buğday, arpa ile neredeyse aynıdır. Aslında Teff tohumu buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluteni  içermediğinden dikkat çekmektedir.

Çölyak hastaları için gıda alternatifleri çoğunlukla mısır, pirinç ve soyaya dayanırken, teff tahılı farklı bir çeşit olsa da içerik açısından aslında kara buğday, amaranth, kinoadan farklı değildir.

Eğer glutene karşı hassasiyetiniz yoksa ülkemizin mis gibi bulguru hepimiz için idealdir.

 

Büşra DAYIOĞLU
Sağlıklı günler

 

 

 

mail-grubu