Tüm Diyetisyenlere ve Diyetisyen Adaylarına Çağrı

3
2101
www.diyetisyenstore.com

Lütfen paylaşalım.

Geçtiğimiz günlerde ulusal bir gazete de yayınlanan haber ile birçoğumuz sevindik.Ancak haberin içeriğine baktığımızda ”DİYET VE SPOR PROGRAMLARINI SADECE SERTİFİKALI KİŞİLERİN YAZABİLECEĞİNİ VE GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞININ BUNUNLA İLGİLİ KANUN AŞAMASINDA SONA GELİNDİĞİ” yazıyordu.

Son yıllarda başta genç diyetisyenler, diyetisyen adayları ve hocalarımız olmak üzere bu tür olaylarda birlik, beraberlik olarak hakkımızı arama yolunda daha aktif bir rol oynamaya başladık. Bu habere eminiz ki TDD, hocalarımız, özel saha diyetisyenleri, genç diyetisyenler ve diyetisyen adayları tepkisiz kalmayacaktır, kalmamalıdır.

Şu zamanlar artan bölüm sayılarını ve kamudaki kpss puanlarını düşünürken böyle bir durumun olması mesleğimize iyice balta vuracaktır. Ayrıca sertifika olayına şu açıdan bakabilirsek gayet mantıklı da olacaktır.Elbet sertifika olmalıdır.Ancak diyet yazma sertifikasını sade ve sadece 4 yıllık ”Beslenme ve Diyetetik” bölümünü bitirmiş kişiler almalıdır.Bu şekilde hem bizim hakkımız yenmemiş olacaktır, hem de diyetisyen olmayan ama çoğu zaman eleştirdiğimiz insanlar önü kesilecektir.

Şikayet dilekçeleri, sosyal medya, direk arayarak ulaşmada dahil olmak üzere birçok kanaldan iletişime geçmek mümkün.Şikayetlerinizi gsb.gov.tr adresindeki bilgi edinme sekmesinden ayrıca bakanlığın paylaştıgı facebook-twitter sosyal medya ağlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Yarınlarda mesleğin değerinin düşmesiyle alakalı hayıflanmak yerine en azından her biriniz kişisel olarak tepkilerinizi teker teker koyun ki tepkimizin büyüklüğünü anlatabilelim.

Mesleğini seven her diyetisyen ve diyetisyen adayına duyurulur.

Genç Diyetisyenler Yazarı
Diyetisyen İbrahim TAŞDELEN

 

Düşünce ve önerilerinizi lütfen bizimle web sitesinin aşağıdaki yorum kısmını kullanarak paylaşınız.

mail-grubu
Önceki haber4/B’liler için eş durumu yer değiştirme ilanı
Sonraki haberKanser ve Beslenme – Bitkisel Destekler – Adlı sunum 5 günde 3457 kez indirilmiştir
Kayseri doğumlu olan Diyetisyen İbrahim Taşdelen Kayseri Fen Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla bitirmiştir. Üniversitede okuduğu dönem süresince sayısız sosyal aktiviteye katılan Diyetisyen İbrahim Taşdelen aynı zamanda birçoğuna liderlik ederek yönetici vasfıyla da ön plana çıkmıştır.Ankara üniversitesi sağlık bilimlerinde fakültesinde kurduğu ANKÜBEST(BESLENME VE DİYETETİK TOPLULUĞU) ile sayısız aktivite düzenlemiş diyetisyenlik eğitimini sosyal yönden güçlendirmiştir. Dukan Diyetiyle ve Kan Gruplarına göre beslenmeye dair yaptığı incelemeleri www.gencdiyetisyenler.com sitesinde yayınlanmış ve hem diyetisyen camiasında hem de diğer insanlar arasında olumlu büyük etkiler bırakmıştır. Üniversite dönemi boyunca bölümünün temsilciliğini üstlenen diyetisyen ibrahim Taşdelen aynı zamanda 3. Sınıfta bölüm asistan öğrenciliği yaparak bölüm hocalarıyla kurduğu sağlam iletişim sayesinde akademik yaşamada göz kırpmıştır. Üniversite eğitimi süresince; Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurum mutfağında toplu beslenme sistemleri stajını ;Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanelerinde yetişkinlerde beslenme stajı, paranteral ve enteral beslenme , tıbbi beslenme tedavisi ve yöntemleri stajını, Gülhane Askeri Tıp Akademisi(GATA)’DA ise çocuk beslenmesi ve çocuklarda paranteral enteral beslenme stajlarını başarıyla tamamlamıştır. Ayrıca bunlara ek olarak son yılında Türkiye’nin en başarılı diyetisyenlerinden olan Elvan Odabaşı Kanar’ın kilo yönetim merkezi olan Formeo’da gönüllü staj yapmış ve Formeo’da bulunduğu dönemde birçok projede yer almıştır. Lisans tezini Ankara Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof.Dr METİN SAİP SÜRÜCÜOĞLU önderliğinde ‘Öğrencilerde etiket okuma alışkanlığının beslenme alışkanlıklarına etkisi üzerine yapmıştır. Mesleki alanda çoğu eğitim ve seminerlere katılan diyetisyen ibrahim Taşdelen’in Hacettepe Mezuniyet Kursu(Haziran,2013),3. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Kardiyovasküler Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisinde Beslenme, Kardiyoloji Diyetisyenliği(Mart, 2013),Formeo ‘’İpek Kadınlar 3.yıl etkinliği’’ görevli stajyer diyetisyen • teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar(Mart, 2013) • Bilim Işığında İşin Aslı ( Ocak, 2013) • Hastalıklarda Diyet Tedavisinin Klinik Uygulamalara Yansıması(Kasım, 2012) • İletişim Becerileri (Mayıs, 2012) • II.Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu ‘’Kanserin Önlenmesi ve Tedavisinde Beslenme&Onkoloji Diyetisyenliği(Şubat,2012) sertifikaları bulunmaktadır.

3 YORUMLAR

  1. Bu konuda diyetisten adayi -ogrenciler- olarak biz sosyal medyada elimizden geleni yapiyoruz fakat bolum mezunu olmadan diyet hazirlayan insanlar bizi ogrenci oldugumuz icin baskiliyor ve insanlari istedigi gibi yonlendiriyorlar,burda bu ise yillarini adamis docent vs.olmus insanlar boyle sessiz kalmaya devam ettikleri surece bize soz dusse bile etkili olamiyoruz ! Hocalarimiz nerde ? Docentler uzman meslektaslarimiz bu kisilerin onunu kesmek icin daha neyi bekliyorlar ? Bu ise genclik ve spor bakanligi el atmisken Saglik bakanligi koruma yasasini cikarmamak icin daha ne kadar bu kepazeliklere goz yumacak gercekten merak konusu..

  2. Diyetisyen olarak bir hashtag belirleyip Twitter’da onun üzerinden sesimizi duyurmaya çalışalım mi acaba diye düşündüm. Size iyi çalışmalar.

  3. sevgili meslektaşlarım ben,bu haberin üzerine verilen adrese gençlik ve spor bakanlığı Bimere başvuruda bulundum ve gelen cevapta böyle bir konuda herhangi bir yetki alanlarının bulunmadığı, böyle bir çalışma içinde olmadıkları ,bu konunun sağlık bakanlığı yetki ve sorumluluğunda olduğunun cevabını verdiler.. haberin aslının olduğu konusunda ne kadar eminiz?

Comments are closed.