YENİ BİR ÇALIŞMA MİTOKONDRİ
YENİ BİR ÇALIŞMA MİTOKONDRİ

Bütün Sağlık Sorunlarının Sebebi Mitokondri Mi ? 

dr Şükrü Anıl Doğan
dr Şükrü Anıl Doğan

Bilim dünyasının uzun zamandır üzerinde durduğu çalışmalar sonuçlandıkça başta yaşlılık olmak üzere, son yıllarda iyice yaygınlaşan hastalıkların ortaya çıkışında mitokondrilerin büyük ve önemli rolünün olduğu tespit edildi. Bu konuda çalışan bilim insanlarından biri de tersine beyin göçü ile Türkiye’ye dönen Dr. Şükrü Anıl Doğan.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Şükrü Anıl Doğan, hücrelerimizin enerji kaynağı olan “mitokondri” üzerine yaptığı araştırma çalışmasıyla Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu’ndan “Yerleşim Desteği” ödülünü almaya hak kazandı. Bu ödülle gelen para desteği ile Boğaziçi Üniversitesinde kendine ait bir araştırma laboratuvarı oluşturan genç bilim adamı, yaşlanma ve buna bağlı hastalıkların ana sebebini ve oluşma prensibini çözmeye çalışıyor. Türkiye Gazetesi, Dr. Doğan’la çalışmalarının sonuçlarını ve mitokondrinin becerilerini konuştu..

Mitokondri kulağa çok bilimsel geliyor. Sokaktaki vatandaş olarak onunla ilgili bilmemiz gereken nedir?

Biz varlığının bilincinde olmasak da yaşamamız için gerekli olan enerjiyi mitokondri üretiyor. Onunla ilgili bilmemiz gereken şey ise yediklerimiz, içtiklerimizle, yaşama şeklimiz ile onun çalışmasını etkileyebildiğimizdir.

Siz ne üzerinde çalışıyorsunuz?

Mitokondrinin farklı durumlarda nasıl tepki verdiğiyle ilgili çalışıyorum diyebiliriz. Bunların arasında tabii ki yaşlanma, doğuştan gelen kas hastalıkları ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan hastalıklar da var. Yaşlandıkça mitokondrilerin sayısı düşmekte ve hasar görerek işlevi bozulmakta. Kanser, alzheimer, parkinson gibi yaşlılık hastalıkları da bu sebeple ortaya çıkıyor. Benim yapmak istediğim, yaşlandığımızda da mitokondrilerin sayısını artırarak bir şekilde hastalıklara ya da yaşlılığın kendisiyle başa çıkmak.

Mitokondrilerin korunmasına ve çoğaltılmasına belirli bir yaştan başlarsak 100 yaşına kadar yaşamak mümkün olur mu?

Dünyadaki laboratuvarlarda sürdürülen bütün yaşlanma çalışmalarının hedefi sağlıklı ve olabildiğince daha uzun yaşamak. 20 yaşında kalmayacağız ama daha yavaş yaşlanacağız. Yaşlanmayı bir şekilde geciktirebilir isek yaşlandığımızda başlayan kanser, nörodejeneratif hastalıklar daha geç ortaya çıkacak. Ama hala bu konuda başarılı değiliz.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI

Egzersiz yapmak ‘yaş ilerlese bile’ mitokondrilerin doğal olarak artışını sağlıyor. Daha uzun ve sağlıklı yaşamanın mitokondrinin sağlıklı olmasına bağlı olduğunu belirten Dr. Şükrü Anıl Doğan, yaş ilerlese bile egzersizin mitokondri sayısını artırdığını belirterek “Egzersizle benim üzerinde çalıştığım serbest radikaller arasında çok yakından ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar var. Benim çalışmalarım sonucunda şu tip bir şey ortaya çıkabilir: Mesela bu kadar spor yapmadan o spor yapmış gibi bir etki oluşturan maddeler kullanmaya başlayabiliriz. Eğer o geçidi tam olarak bilebilirsek onu harekete geçirecek, mesela bazı moleküller geliştirebiliriz” diyor.

Mitokondrileri artırmak için yapabileceğimiz bir diğer şey ise yeme içme- belki de yememe olduğunu anlatan Dr. Doğan “Bu da otofajik temizlik denilen belirli bir süre aç kalmak anlamına geliyor. Böyle olunca vücut yaş ilerlemiş olsa bile hatalı olan proteinleri daha etkin şekilde temizliyor. Bununla ilgili çok çeşitli fare çalışmaları var.

Bunlardan da yola çıkarak son yıllarda 6 saat yemek yiyip 16 saat aç kalınan diyetler popüler oldu” diyor. Ezbere vitamin kullanmayın! Dr. Şükrü Anıl Doğan, Cambridge Üniversitesindeki doktora çalışmasını serbest radikallerle ilgili olarak yapmış.

Oruç Diyeti - Genç Diyetisyenler
Oruç  – Genç Diyetisyenler

Son Yıllarda…

Son yıllardaki çalışmalarda mitokondrinin enerji üretmesi sırasında ortaya çıkan ve bugüne kadar sağlığa zararlı olduğu düşünülen serbest radikallerin, belirli bir oranda vücutta bulunduğu nispette vücuda zararlı olmadığını söyleyen Dr. Doğan “Fareler üzerinde yaptığımız çalışmada hasta farelere serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidan verdik. Fareler çok daha erken öldü. Serbest radikaller hücrelerin yardım isteme sinyalidir. Bizim çalışmamızdan sonra şu anda özellikle İngiltere’deki bazı klinik deneylerde aslında kanser hastalarına fazla antioksidan verilmemesi yönünde kısmen bir konsensüs oluşmaya başladı.

Çoğu hastalıkta özellikle mitokondri ile ilgili hastalıklarda serbest radikaller kötü deyip insanlara antioksidanlar veriyorlar. Çalışmamızın sonucunda “her durumda antioksidan iyi bir şey değildir” diyoruz. Halkın ezbere vitamin kullanırken de dikkat etmesi gerekir” diyor. ENERJİ ÜRETİYOR Hayatın şifresi mitokondri Okulda fen dersinde gördüğümüz ama pek de umursamadığımız mitokondri vücudumuzun enerji üretim merkezi olarak biliniyor. Trilyonlarca mitokondri ile doğuyoruz.

Organlarımız mitokondrinin ürettiği enerji ile işlediği için çok çalışan organlarımızda çok sayıda bulunmakta. En çok kalp kası hücrelerinde, karaciğer ve böbrek hücrelerinde, beyin ve iskelet kası hücrelerinde yer alıyor. Hastalıklara yeni çözüm arayışı şu andaki bilgiler beyin kalp ve kasla ilgili bir çok hastalık mitokondri ile ilgili bir problem olduğunu gösteriyor. Dr. Şükrü Anıl Doğan ve ekibi, yurt dışından aldığı fonu kullanarak Türkiye’de mitokondriden yayılan farklı sinyaller ve bu sinyalleri harekete geçiren moleküler geçitleri araştıracak. Serbest radikallerin yaşlanma ve yaşlanmayla ilgili hastalıklara yönelik etkisini sistematik olarak ortaya koymayı hedefleyen Dr. Anıl’ın araştırmalarından elde edilecek sonuçlar da hastalıklar için daha iyi tedavilerin oluşturulmasına yardımcı olacak.

kaynak : www.personelsaglikhaber.net

mail-grubu