Uluslararası Kardiyometabolik Sendrom Doğu Akdeniz Kongresi …

0
1165
www.diyetisyenstore.com

Uluslararası Kardiyometabolik Sendrom Doğu Akdeniz Kongresi ve Sağlık Bilimleri Öğrenci Sempozyumu, 5-9 Kasım 2014 tarihleri arasında KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu himayelerinde gerçekleştirilmiştir. “Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi”, “Türkiye Diyabet Vakfı” ve “Kıbrıs Geriatri Vakfı” ortaklığında düzenlenmiştir. 

Bu kongrede Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Azerbaycan, Türkiye ve Kıbrıs’tan olmak üzere dünyaca ünlü 100’ün üzerinde bilim insanı bilgilerini katılımcılar ile paylaşmıştır. Kongreye toplam 1366 katılımcı iştirak etmiş olup, Kongrede 26 panel, 3 konferans, 1 halk oturumu ve 31 mesleki eğitim kursu gerçekleşmiştir. Sözel ve poster olmak üzere toplam 113 bildiri sunulmuştur.

Kongrede, günümüzün global bir sağlık sorunu haline gelen Kardiyometabolik sendromun bileşenleri; obezite, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, dislipidemi, fiziksel inaktivite, insulin direnci, diyabet  biyopsikososyal açıdan interdisipliner bakışla irdelendi ve çözüm önerileri ile geniş pencereden tartışılmıştır.

Genç Diyetisyenler Ekibi olarak bizleri bu değerli kongreye davet eden Sayın Hocamız Yrd. Doç. Barış ÖZTÜRK’ e ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Hülya Harutoğlu’ na teşekkür ederiz.

Tüm katılımcıların, rahat etmesi için ellerinden gelenin fazlasını yapan “sevgi ve neşe dolu” Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine teşekkürü bir borç biliriz.

Sonraki etkinlikliklerde buluşmak dileğiyle. 
Diyetisyen Ali YÖRÜMEZ
dytali@gmail.com

 

 

 

mail-grubu