Üniversitelerde yüz yüze sınav yok!

0
850
www.diyetisyenstore.com

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığının uyarısı üzerine, koronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerde dönem sonu sınavlarının yüz yüze değil, dijital ortamda ya da alternatif yöntemlerle gerçekleştirileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Mayıs’ta yapılan Kabine toplantısının ardından Türkiye’nin normalleşme takvimini açıklamış, bu kapsamda üniversitelerde akademik takvime dönüş tarihini de 15 Haziran olarak duyurmuştu.


Sağlık Bakanlığı, YÖK’ü uyardı: “Sınav ortamları risk oluşturur”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), koronavirüs salgını üzerine eğitime ara verilen ve dijital ortamda uzaktan eğitim yapılan üniversitelerde sınavların nasıl yapılacağını bir yazı ile üniversite rektörlüklerine bildirdi.

YÖK’ün yazısında, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 11 Mayıs 2020 tarihli yazıda, “Şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir” ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

YÖK’den üniversitelere: “Yüz yüze sınav olmayacak”

Sınavlara yönelik olarak üniversitelerin çoğunun dijital imkanlar ile çevrimiçi ortam başta olmak üzere farklı yollara ilişkin planlamalarını yaptığı dile getirilen Yazıda, şöyle denildi:

“Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Sağlık Bakanlığının ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup;

Dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir.”

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da, sosyal medya hesabından konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimize yönelik “sınavlar” konusunda önemli bir karar aldık.

Salgın süreci ve Sağlık Bakanlığının görüşlerine ilişkin değerlendirmelerimiz neticesinde üniversitelerimizde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer bütün sınavların “yüz yüze gerçekleştirilmemesine” karar verdik.

Üniversitelerimizdeki sınavlar, şeffaf ve denetlenebilir olma şartıyla, “dijital imkanlar” veya “ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak” yapılacak. Buna ilişkin ek duyuruları üniversitelerinizden takip edebilirsiniz.

Bu süreci rektörlerimizle birlikte “öğrenci merkezli” götürmeye ve değerli öğrencilerimizin salgından en az şekilde etkilenmesine çalışıyoruz…”

mail-grubu