İncir – Yağmur KÜÇÜK

arzu yağmur küçük ,kuru incir , incir fiyatları , incir faydaları , incir satın al , incir nerede yetişir , incir meyvesi , yaş incir , incir ağacı

0
141
Yağmur Küçük - İncir
Yağmur Küçük - İncir
www.diyetisyenstore.com

İNCİR

Yağmur Küçük foto
Yağmur Küçük foto

İncir, hem kuru hem de taze olarak tüketilebilen ve dutgiller familyasında bulunan bir meyvedir. Meyvenin doğuşundan hasat sonuna kadar olan Mayıs-Ekim aylarında, daha yüksek ortalama sıcaklıklar ve özellikle meyve olgunluğu ve kurutma döneminde (Ağustos-Eylül) 30 0C kadar çıkan ortalama sıcaklıklar istenir. İçindeki her çekirdek botanik bakımdan ayrı birer meyve olan incirin ilmi adı “ficus carica” dır (Baytop, 2007: 261).

 


incir
incir

FAYDALARI

 • İncir, öksürük ve nefes darlığına iyi gelir, idrar yollarını açar, böbrek ve mesaneyi temizler. Gıdanın vücuda kuvvet veren noktalarını açar, basuru giderir. Ayak ağrısına ve boğaz kuruluğuna iyi gelir (Muhsin, 2011: 30).
 • Dalağın iyileşmesi için, inciri sirkede pişirip biraz güvercin pisliği katıp dalak üzerine merhem gibi sürülür (Ankaravî, 2012: 56).
 • İncir pişirilip arpa unu ile siğile sürülürse iyi gelir. (Ankaravî, 2012: 57).
 • İncir yaprakları halk arasında ekzema ve basura ve ayrıca lenf bezleri tüberkülozuna karşı kullanılır. Yine bronşitte revaçtadır. Ayrıca dışarıdan bazı deri hastalıklarına da kullanılır (Erdemir, 2001: 214).
 • Kırık, çıkık, burkulmalarda; yanlış kaynamış çıkığı düzeltmek için, incir sütle pişirilir, elde edilen pelte çıkık olan yere sarılarak bir gece bekletilir (Sucu, 1989: 214).
 • Sindirim sistemi hastalıklarında; üç tane incir, zeytinyağı içinde bir gece bekletilir, her öğün bir tane, kabızlığa karşı hastaya yedirilir (Sucu, 1989: 215).
 • Solunum sistemi hastalıklarında; balgam söktürmek için, meyan kökü ve incir birlikte kaynatılarak içilir (Sucu, 1989: 215).
 • En güzel damar açıcı meyve incirdir. Kanser oluşumunu önleyici birtakım maddeler ihtiva etmektedir. Kuvvetli bir kan yapıcıdır, tansiyonu dengeler (Maranki, 2008: 279).
 • İncir, Tokat’a bağlı Zile ilçesi ve çevresinde yaşayan halk arasında öksürüğe iyi geleceği düşüncesiyle kaynatılıp hastaya içirilirmiş (Anaç, 2012: 35).
 • İncirin zengin mineral ve vitamin içermesi ve şekerinin doğrudan kana geçmesi özelliklerinden dolayı hazır bir enerji kaynağıdır. Hazmı kolaylaştırıcı, bağırsak düzenleyici ve kabızlığı önleyici niteliklerinden dolayı tıbbi olarak da kullanılmaktadır (Yavi, 1998: 98).
 • Hindistan’da çocuğu olmayan kadınların incir ağacının altına oturduğuna dair bir rivayet de vardır. Hatta bunun için incir ağacının budamanın kötü olduğu, kısırlığa sebep olduğu söylenmektedir.
 • Anadolu’da eski zamanlarda akrebin soktuğu yeri bıçakla kanatırlarmış ve oraya biraz incir ağacı sütü damlatırlarmış. Bu yöntem Anadolu’da bazı bölgelerde halen uygulanmaktadır (Ergun, 2004: 520).
 • Kasıkların, lenflerin, koltuk altlarının şişmesi belirtisiyle ortaya çıkan hıyarcıklı veba tedavisinde vebadan kurtulma yollarından biri olarak fındık ve incir yenilmesi tavsiye edilir (Dramalı, 2004: 65).

 

Ayşegül Demirhan Erdemir, incirle ilgili geleneksel halk reçeteleri olarak şunları sıralamaktadır:

1) 10 tane incir yaprağı 1 kg. suda kaynatılır ve bir şişeye konur. Soğuduktan sonra bu sudan ekzema ve basur için her sabah açken yarım bardak içilir.

2) Nezleye karşı incir yaprağının kaynatılmış suyu içilir.

3) Bronşit tedavisinde bir miktar incir yaprağı bal ile karıştırılır ve hastaya yedirilir.

4) Boğaz iltihaplarında incir meyvesi suda kaynatılır ve gargara yapılır.

5)İncir bitkisinin dallarındaki süt ile siğil ve nasırlar oğulur (Erdemir, 2001: 214). (ÖZATALAY, 2014)

Eski Yunan ve Mısır uygarlıklarında verimlilik sembolü olan incirin Anadolu’daki kültürünün insanlık kültürü kadar eski olduğunu Herodotos M.Ö. 484 yılında yazdığı yazılarda belirtmiştir (Anonim, 2013). California İncir Danışma Kurulu (California Fig Advisory Board) tarafından “adeta doğanın en mükemmel meyvesi” olarak bahsedilen incir, insanlığın tanıdığı en eski meyvelerden biri olmasına rağmen gıda üreticileri tarafından yeniden keşfedilmektedir. Besin değerlerinin yüksek olması, sağlık için faydaları bu meyveye ayrı bir önem kazandırmaktadır (Anonim, 2015). (Mücahit PAKSOY, Muhammed Ali PALABIÇAK, 2017)

100 g incirin içerdiği enerji ve besin ögeleri miktarı(Erkut, 1969) (Yamankaradeniz)

Kalori 88
CHO 17.9
PRO 1.4
YAĞ 0.4
VİT.A 80
VİT.B1 0.05
VİT.B2 0.05
VİT.C 2
Ca 54
Fe 0.6

 

KAYNAKÇA

Mücahit PAKSOY, Muhammed Ali PALABIÇAK. (2017). Yerel incir çeşidi üreticiliğinin bazı sosyo-ekonomik göstergelerle incelenmesi: Abbas İnciri Örneği. 34 (2) , 142-146.

ÖZATALAY, G. Z. (2014). Aydın Yöresi Halk Hekimliğinde İncirin Kullanımı. KMÜ Sosyal ve Ekonomı̇k Araştırmalar Dergı̇si (11), 151-154.

Yamankaradeniz, R. (tarih yok). BESLENME VE SAĞLIK YÖNüNDEN MEYVELERİN ÖNEMI.

 

mail-grubu