YENİ YILDA KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN !

Yeni bir yıl yeni başlangıçlar demektir. Sizde bugünden itibaren sağlıklı beslenmek, kilo vermek, formda ve sağlıklı bir yaşam sürmek için kendinize bir iyilik yapın. 2016 sizin yılınız olsun. İşte sağlıklı bir yaşam sürmeniz için birkaç öneri…

  1. BESLENME GÜNLÜĞÜ

Beslenmede en önemli noktalardan biri yediğimiz miktarları belirlemektir. Yapılan araştırmalar günlük tutmanın günlük kalori alımını % 25 azalttığını göstermektedir. Bu nedenle yediklerimizi not etmek beslenmedeki hatalarımızı belirlemek ve miktarları azaltmamız konusunda bize yardımcı olacaktır.

  1. AZ AZ VE SIK SIK BESLENMEK

Bilinenin aksine, aç kalarak değil az az ve sık sık beslenerek sağlıklı kilo kaybını sağlarız. Bu şekilde beslenmek metabolizmanızı hızlandıracak ve dengeli bir şekilde beslenmenize yardımcı olacaktır. Günlük beslenmenizi 3 ana 3 ara öğün şeklinde planlayınız.

  1. DENGELİ BİR TABAĞINIZ OLSUN

Yemeklerinizde yeterli ve sağlıklı beslenme adına mutlaka dört besin grubundan “et grubu, süt ve ürünleri grubu, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubu” bulunmalıdır. Unutmayın ki diyet demek denge demektir.

  1. PORSİYONLARINIZI AZALTIN

Başlangıçta yemek için kullandığınız tabağı küçültün. Yemeniz gereken miktar kadar tabağınıza yiyecek alın ve mümkün olduğunca çok çeşitli yiyeceklerle beslenmeye çalışın.

  1. BOL BOL SU İÇİN

Günde ortalama 2-2,5 litre su için. Eğer su içme alışkanlığınız yoksa gün içerisinde su tüketiminizi artırmaya özen gösterin. Siz de suyun tadını sevmeyenlerdenseniz bir gece önceden suyunuza tarçın veya nane-limon ekleyip bekletin ve süzün böylece su içmeyi daha zevkli hale getirebilirsiniz. Unutmadan bir not: çay-kahve-asitli içecekler su yerine geçmezler.

  1. SEBZE-MEYVE TÜKETİMİNE DİKKAT

Günde 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketmelisiniz. Meyvelerinizi ara öğünlerde sebzelerinizi de ana öğünlerde sebze yemeği ve salata şeklinde tercih edebilirsiniz.

  1. DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE

Düzenli fiziksel aktivitenin zayıflama başta olmak üzere sağlığımıza birçok yönde olumlu etkisi varken ruh sağlımız açısından da yararı yadsınamaz. Haftada 3 gün 45 dk. Tempolu yürüyüş yapmak size daha kaliteli bir yaşam sağlayacaktır.

  1. ŞEKERİ VE TUZU AZALTIN

Kilo problemlenin yanı sıra çok fazla şeker, diyabet, depresyon nedenidir. Şeker miktarını azaltmak bu açıdan çok önemlidir. Diğer bir sorunda yemeklere tat vermek için kullanılan tuzdur. Çok fazla tuz tüketmek, yüksek kan basıncına neden olabilir ve inme, kalp hastalığı, böbrek hastalığı risklerinin artmasına neden olur. Masalarınızdan tuzluğu kaldırarak tuz tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Diyetisyen Özlem EŞSİZ
Özel Konya Anıt Hastanesi

Sitemizde paylaşımda bulunmak isterseniz BURAYI tıklayınız

 

mail-grubu