Yılbaşında Nasıl Beslenilmeli?

  0
  65
  www.diyetisyenstore.com

  Gaziantep Özel Sani Konukoğlu hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Gülen Mavi Canlı, yeni yıl kutlamalarında nelerin yendiği kadar ne kadar tüketildiğinin önemli olduğunu dile getirdi. Böyle kutlama gecelerinde ilk olarak yemeğe zeytinyağlılar gibi hafif yiyecekler başlanması ve yarım porsiyon tüketerek devam edilmesini hatırlatan Gülen Mavi Canlı “ Meze olarak yağ oranı düşük olan haydari, acılı ezme, yaprak sarma veya biber dolması, barbunya veya fasulye pilaki, patlıcan, ezme gibi mezeler tercih edilmelidir. Vitamin, mineral ve posa içeriği yüksek besinlere sofrada mutlaka yer verilmeli, yemek mümkün olduğu kadar yavaş ve uzun dilimine yayılarak yenilmelidir.” Dedi.

  Yılın ilk gününü sağlık sorunlarıyla karşılaşmadan karşılamak isteyenlerin içeceklere de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Gülen Mavi Canlı şunları söyledi :

  “ Alkol alınıyorsa alkolle birlikte bol su ve alkolsüz içecekler tüketilmelidir. Özellikle kırmızı şarap, light bira tercih edilmesi gereken içeceklerdir. İçkinin rengi koyulaştıkça içerisindeki toksit maddenin arttığından açık renkli içkilerin tercih edilmesi ve aç karnına kesinlikle içilmemelidir. İçerken arada bir atıştırılmalı, kadınlar için en fazla iki, erkeler için en fazla üç kadeh sınırına da dikkat edilmelidir. Özel yemeklerin ertesi sabah zinde uyanmak istiyorsanız, yatmadan önce kaloriferi kapatın yada yatak odasını iyice havalandırın.”

  Çeşitli kronik ( diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları) rahatsızlığı olan bireylerin kutlama sofralarını dikkatli kurması gerektiğini söyleyen Gülen Mavi Canlı,” Bu tür kronik rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka diyetlerinin sürdürmesi ve gerekirse diyetisyenlerine danışıp ek besin alması gerekir.” Dedi.

  Gülen Mavi Canlı bunların yanında birkaç daha dikkat edilmesi gereken noktayı söyledi çok fazla çeşit ve yağlı besin tüketiminin mide bulantısı, hazımsızlık ve ishal gibi sağlık problemlerine neden olacağını söyledi ve şöyle devam etti;

  “Yemekten önce 45-60 dakika yürüyüş yaparak metabolizma hareketlendirilmeli ve yılbaşı sofrasına çok aç bir şekilde oturmamak için, 1-2 saat öncesinde yoğurt, salata, meyve, çorba ve ekmek gibi düşük enerjili besinler tüketilmelidir. Doygunluk sağlandıktan sonra sofrada oturmak yemek miktarının artmasına neden olacağı için yemek bitişinde sofradan kalkmalı ve özellikle yatmadan 2 saat önce yemek tüketilmemelidir.

  mail-grubu