Zayıflamanın 10 Altın Kuralı

Zayıflamanın 10 Altın Kuralı, Derya Belli, Beslenme ve Diyet uzmanı Derya Belli, Yeditepe Üniversitesi Derya Belli

0
817
www.diyetisyenstore.com

Şişman bireyler ailesindeki kilolu insanlar sayısını ileri sürerek genetik açıdan şansızım der ve şişmanlığının temel nedeni olarak bu durumu düşünür. Güncel bilimsel araştırmalar genetik faktörlerin kişinin kilolu olmasını etkileyebildiğini göstermektedir. Fakat genetik ve besin öğeleri arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar ise çevresel faktörlerin bireyin şişmanlamasında genetik faktörlerden daha etkin rol oynadığını açıkça göstermektedir. Bu sebepten genlerinizin kaderiniz olduğunu düşünmek yerine sağlıklı bir zayıflama programına girmelisiniz. İşte kolayca kilo verebilmek için dikkat edilmesi gereken 10 altın kural:

1.Kahvaltıyı Sakın Atlamayın!

Kahvaltıyı atlamak vücudunuza saatlerdir yemek girmediğinden dolayı ‘’açlık çektiğiniz’’ mesajı yollar ve vücut kendini tehlikede olarak algılar. Bu yüzden koruma mekanizması olarak metabolizmayı yavaşlatır ve enerjiyi saklamaya çalışır ki bu da istediğimizin tam tersidir. Kahvaltı aynı zamanda vücudumuzun düzenli çalışması için gereken yakıtı sağlar.

2.Su İçin.

Vücudun susuz kalması çoğu zaman açlık ile karıştırılır. Susuzluk metabolizmayı yavaşlatır, konsantrasyon bozukluğuna, yorgunluğa ve unutkanlığa yol açar. Günde en az 1,5 lt su içmek tok kalmanıza yardımcı olmakla beraber eklem ağrılarını azaltır, böbrek ve karaciğerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.

3.Kalori İçmeyin.

İçtiklerinizle aldığınız fazladan kalorileri fark etmezsiniz bile. Sonra “Ben niye kilo alıyorum” diye sorar, nedenini bulamazsınız. Kola, meyve suyu, şarap gibi içeceklerle fazladan kalori almaya son verin. Bunların yerine bol bol su için. Suyunuzu tatlandırmak için de içine salatalık, limon ya da nane atmayı deneyin.

4.Porsiyon Miktarınızı Azaltın.

Fazla kilolu insanlar genellikle fazla yemek yerler veya çok sağlıklı düşünülen yemekler abartılıp çok fazla yenilir. Ne kadar yemek yememiz gerektiğini bilmemiz ve ona göre miktarı azaltmamız çok önemlidir. Daha küçük boyutlarda bir tabak kullanın ve onu her öğünde kullanmaya çalışın. Porsiyon miktarını kontrol etmeye alışmak için gerekirse porsiyonunuyzu tartın, böylece günlük ne kadar yediğinizi hesaplayabilirsiniz.

5.Egzersizi Alışkanlık Haline Getirin ve Aktif Olmak İçin Fırsatlar Yaratın!

Başarılı ve kalıcı kilo vermemin gizli anahtarı egzersizdir. Yavaş yavaş aktivitemizi arttırabiliriz. Sevdiğiniz herhangi bir sporla hareket etmeye başlayabilirsiniz. Yürüyen merdivenler ve asansörler yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin.

6.Uzun Süre Aç Kalmayın Ve Öğün Atlamayın.

Biraz aç hissetmek iyi olabilir ama tüm gün kendinizi aç bırakıp gece ağır yemeklerle midenize yüklenmek sağlıklı değildir ve kilo vermenize engel olur. Aşırı yeme ihtiyacı hissetmenize yol açan kan şekeri düşüklüğüne fırsat vermeyin, öğünlerinizin ve ara öğünlerinizin zamanını kaçırmayın.

7.Ara öğün yapmayı unutmayın.

Az ve sık yeme prensibiyle metabolik hızınız artar, kan şekeriniz dengede olur ve açlık hissetmezsiniz. Uzun süre aç kalmak özellikle öğle yemeği yedikten sonra 6 – 7 saat aç kalıp akşam yemeğini geç yemek kilo alımında önemli bir etkendir. Bunun için 3 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterin.

8.Daha Fazla Uyuyun.

Az uyumak, gün boyu daha fazla yemenize neden olur ve enerjinizin düşük olmasına yol açar. Her gece yedi ila dokuz saat uyumaya çalışın. Uyurken kalori yakabildiğinizi biliyor muydunuz? Uyku sırasında büyüme hormonu salgılanır ve bu hormon metabolizmayı çalıştırır. Geç saatte yemek yemeyerek yatmak bu hormonun daha fazla salgılanmasına ve dolayısıyla metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olur.

9.Yavaş Yemeyi Deneyin.

Besinleri çok hızlı çiğnemeyin. Yemeğinizi ortalama 20 dakikada tüketmelisiniz. Beynin tokluk hissini algılaması yaklaşık 20 dakikadır.

10.Çeşitli beslenin.

Hiçbir besin tek başına mucizevi özelliğe sahip değildir ve hiçbir besin de tek başına suçlu değildir. Hedefiniz ölçülü beslenmek olsun.

[vc_cta h2=”Yazar: Derya BELLİ” txt_align=”center” style=”flat” color=”purple” css_animation=”bottom-to-top”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]
mail-grubu