Zayıflamanıza Yardımcı 15 Mucizevi Besin

Diyetisyen Banu Topalakci, diyetisyen makaleleri, güncel diyet bilgileri, diyetisyen rehberi

0
1190
www.diyetisyenstore.com

Zayıflamanıza Yardımcı  15 Mucizevi Besin

 

EKMEK

Ekmeğin burada ne işi var ? dediğinizi duyar gibiyim. Ekmek, karbonhidrat bakımından zengin olduğu için şişmanlığın en önemli nedeni olarak bilinir. Oysaki obozitede gıdanın çeşidinden çok kalori değeri ve yenilen miktar önemlidir. Soya ve ruşeym gibi proteini yüksek ekmeğin tüketimi, şişmanlığın önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

diyet-ekmekEkmek B gurubu vitaminler içerir . Bu nedenle her öğünde kişi için yeterli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Tabii burada bahsettiğimiz ekmeğin tam tahıllı ya da çavdar ekmeği olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum ..

  • Ekmek, İçeriğindeki kompleks karbonhidratlarla kan şekerini dengede tutar, tatlı isteğini azaltır.
  • Tam buğday ekmeğinin çiğneme süresi daha uzun olduğundan daha çabuk doygunluk hissedersiniz. Doyurucudur
  • Günde 3 dilimin üzerine çıkılmadığı sürece kilo vermede bilinenin aksine yardımcıdır.
  • Yanlış diyetlerin uygulanması sonucu oluşan hafıza bozukluklarını ve vucut direncinin düşmesini engeller..

yogurt-diyetiSÜT -YOĞURT

Yapılan çalışmalar süt ve ürünlerinden aldığımız kalsiyumun kilo dengesinde çok önemli bir yeri olduğunu gösteriyor. Akşamları yatmadan yarım saat once tüketeceğiniz 1 kase tarçınlı yogurt  veya 1 bardak tarçınlı süt hem uykunuzu düzenleyecek hem kilo vermenize yardımcı olacaktır.

tarcın zayiflatır mıTARÇIN

Tarçın hakkındaki en yeni bilgi, kan şekerini düşürmesiyle ilgilidir. Şu günlerde gittikçe artan obezite ve diyabet salgınını düşündüğümüzde bu oldukça önemli.. Aslında oldukça çok sayıda bitki ve fitokimyasal kan şekerini düşürebiliyor, ancak çoğu bu işi vücuda bazı zararlar vererek yapıyor. Tarçın ise öyle değil ..  Yapılan çalışmalar sonucunda tarçında bulunan yeni bir fitokimyasal olan  chalcone polmerler’in  hücrelerdeki glukoz (şeker)olumlu yönde çalıştırdığını ve kan şekerini dengede tuttuğunu göstermektedir. Anı zamanda bu fitokimyasallar çok güçlü antioksidantlardır.

zencefil diyeti

ZENCEFİL

Zencefil özellikle tükürüğü artırarak hazmı kolaylaştırabilir. Zencefil özü mide bulantısı için çok ideal bir çözümdür ki kesinlikle işe yarar.

Zencefil hakkında insanlar üzerinde yapılan araştırmalar bu besinin antitümör etkisinin bulunduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu  da göstermiştir ki bu , etkin bir antimikrobiyal(mikrop karşıtı)  ve antiviral(virüs karşıtı) maddedir. Ve biliyoruz ki bağışıklık sistemini güçlendiren ve antioksidant olan besinler vücuttaki oksidatif stresi azaltarak kilo vermeye yardımcı olurlar. Limonlu , güzel ,sıcak bir zencefil çayının her türlü duygu değişimin  karşı da muhteşem  bir ev yapımı ilaç olmasına hiç şaşmamak gerekir.

lahana diyeti

LAHANA  

Sebzeler dünyasında turpgillerin ayrıcalığı kesindir..Çiğ olarak lahana salatalarda kullanılabilir. Pişirildiğinde ise bu sebzeyi dikkate almamak imkansızdır, hatta biraz fazla pişirildiğinde  ortaya çıkan kokusuna rağmen lahanaya lezzetli bir sebze denilebilir. Dahası; içerdiği besinsel değeri ve kanserle savaştaki başarısı dikkate alındığında , lahanagiller dünya üzerindeki en önemli sebzelerdendir.  Düşük kalorili olması ve sindirim sistemi üzerindeki etkisi ise diyetlerin baştacı yapar onu ..

adacayı diyeti

ADAÇAYI

İşte size harika kokan,  hem ilaç olarak hem de besinlerde baharat olarak  2.000 yıldan daha uzun bir süredir kullanılan, arındırıcı ve  duygusal geçiş dönemlerinde kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan harika bir bitki daha, ADAÇAYI ..

Vücuttaki toksinleri atmadaki başarısı ise onu vazgeçilmez kılıyor..

biberiye diyeti

BİBERİYE

Biberiyenin sağlık açısından ve kilo dengesini sağlamada faydalı olmasının nedeni içeriğinde bulunan kafeik asit ve rozmarinik asit, terbenler ve monoterbenler adlı bitki bileşkeleri, E vitamini gibi antioksidanlar ve flavonoidlerdir.  Antiinflamatuar özellikleri vardır; astım, karaciğer rahatsızlığı ve kalp hastalıklarına neden olan inflamasyonun (iltihabın) azalmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolü sağlar.

armut

ARMUT

Orta boy bir armutla;  yaklaşık 100 kalori kalori karşılığında, 5 gr . posa,  200 mg potasyum , az miktarda kalsiyum , fosfor ve magnezyum gibi diğer minareller , 13 mg fitosterol ,75 mcg göz dostu lutein ve zeaksantin mevcuttur.

Armut kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı attığından, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. A vitamini yönünden oldukça zengin bir meyve olan armut, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar ve idrar çıkışını arttırır. Bunun yanında sinirleri yatıştırıcı, zihinsel yorgunluğu azaltıcı özelliği vardır..  Armut özellikle kabızlığa çözümde son derece faydalı bir meyvedir.. Zayıflama diyetlerinde kullanıldığında tüm bu etkilerinden dolayı zayıflamayı hızlandırır.

elma diyeti

ELMA

Elma ile diyabet yani şeker hastalığı ile ters  yönlü ilişkilendirilebilir. Finlandiya’da yapılan yapılan bir incelemede elma tüketimiyle tip 2 diyabet riskinin azalması ilişkilendirilmiştir. Bu özelliği ile kilo kontrolünde son derece önemlidir.

Elmada kötü kolesterolü (LDL)düşüren ve kan şekerinin düzenlenmesine yardım eden çözünür lif için önemli bir kaynak olan pektin mevcuttur. Bir elmadan ortalama 5 gr posa alırsınız , bu çok önemli bir orandır, ve kan şekerinizi dengelemede de faydalıdır.

yeşil çay diyeti

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay; gerçekten de dünyadaki en muhteşem besinlerden biridir , kanser karşıtı özelliği vardır. Kilo vermeye yardımcıdır . Kolesterolü düşürür. Kalp rahatsızlığı oranını önemli derecede düşürmesiyle bilinir . Ayrıca içinde depresyon ve bunalımın üstesinden gelmeye yardımcı olan bileşkeler içerir.

.American Journal of Clinical Nutrition ‘da yayımlanan bir araştırmada  yeşil çay içirilen erkekler yeşil çaydan farklı ancak ona çok benzer bir içecek tüketenlere kıyasla daha çok kalori harcamıştır.  Araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı daha fazla çalıştırdığını da dile getirmektedir.

maydanoz diyeti

MAYDANOZ

Eskiçağlardan modern yemek masalarına kadar insanlar maydanozun detoksifike  etme özelliğinin farkındalardı ki  modern bilim eskilerin tahminlerini doğrulamaya başladı.

Arınmak İçin Maydanoz Kullanın :

Nefesi tazeleme ve detoksifike etme özelliği sebzeye yeşil rengini veren klorofil adlı maddeden gelmektedir.Klorofilin  arındırıcı ve canlandırıcı özelliği düzinelerce araştırmada doğrulanmıştır. Aynı zamanda diüretik özellikler göstermesinden dolayı böbrek fonksiyonlarına da yardım eder.

Maydanoz kan glikozunun düşürülmesinde de kullanılmaktadır.Yakın tarihte yayımlanan bir araştırmada maydanozdan elde edilen bir özün kan glikozunu önemli oranda düşürdüğü ve farelerin kilo vermelerini sağladığı ifade edilmektedir.

sarımsak diyeti

SARIMSAK

Sarmısağı Kilo Kontrol Araçlarınızın Arasına Ekleyin..

Gerçekleştirilen yeni bir araştırma sarmısağın kilo kontrolünde gelecek vaadedebileceğini gösteriyor. Buna gore; sarımsağın içinde bulunan allisin adlı maddenin kan şekerini dengelediği, kan lipidlerini düşürdüğü ve kilo alımını durdurduğu saptanmıştır. Sarımsak gerçektende kilo kontrolü araçlarının arasına eklenmesi  gereken çok faydalı bir besin artık..

GREYFURT diyeti

GREYFURT

Yemekten önce yarım greyfurt yiyerek ya da bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içerek başka bir önlem almadan üç ayda 1.5 kilo verilebildiği ortaya çıktı. Greyfurtun içindeki fitokimyasallar insülin seviyelerini düşürerek iştahı azaltıyor

salatalık diyeti

SALATALIK

Vitamin A, C ve bir miktar lif içeren salatalık aynı zamanda düşük kalorili bir yiyecek.  Limonlu bir bardak içine uzun şeritler halinde dilimleyip gün içinde atıştırmalık olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

yulaf diyeti

YULAF

Yulaf ve yulaf ezmesi, içerdiği yüksek oranda lif sayesinde uzun zaman tokluk hissi veriyor. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidant da olan yulaf kahvaltıda ve aralarda yoğrt ya da sütle karıştırılarak tüketilebilir…

Diyetisyen Banu Topalakci SALMAN
www.banutopalakci.com

mail-grubu