Eczanelere Reklam Yasağı!

0
1170
www.diyetisyenstore.com
Eczanelerin vitrinlerinde bulunan reklamlara, halkı yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle yasak getirildi. Vitrine yapıştırılan, kapı önlerine konulan panolara yapıştırılan ilanlar artık görüntü kirliliği oluşturmayacak.
İki yıl önce yapılan düzenlemenin yönetmeliği çıktı. Sağlık Bakanlığı, konuyu sağlık müdürlükleri aracılığıyla eczanelere duyurdu. Eczaneler şimdi vitrinlerinideki ilanları kaldırıyor…
“İŞİN AYARINI KAÇIRMIŞLARDI”
İzmir Eczacı Odası, resmi internet sitesinde alınan kararı duyurdu. Yasak hakkında değerlendirmelerde bulunan Oda Bakanı Tuncay Sayılkan, kararın doğru olduğunu ve bazı eczanelerin camlarına yapıştırdığı tanıtımlar yüzünden eczane içinin görünmediğini söyledi. Sayılkan konu ile ilgili şöyle konuştu: “Bazı eczacı arkadaşlarım işin ayarını kaçırmışlardı. Eczanenin tanıtımdan içi görünmüyor. Eczaneler halkın sağlık danışmanı konumunda bulunan ve güven duyduğu yerlerdir. Böylesine yüksek misyonu olan bir yerde görüntü kirliliği oluşturuluyor. Eczanelerin daha net, sade, temiz ve yalın halde olması gerekiyor. Artık eczanelerde, ’1 alana 1 bedava” şu hastalığa kesin çözüm”, “1 ayda 14 kilo verdiren ürün”, “şu ürün saç dökülmesine iyi gelir’ gibi ilanlar yer almayacak.”
Sayılkan kararın doğru olduğunu belirtirken, tanıtımların ise tamamen kaldırılmaması gerektiiğini söylyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm ürünleri tümden yasaklamak yerine eczanelerde standart bir reklam alanı oluşturulup, ürünün neye iyi geldiği belirtilmeden sadece tanıtılması yasal hale getirilebilirdi. Çünkü eczaneler dışında da bu ürünler satılıyor. Biz insanlarımıza ‘Tüm ürünleri eczaneden alın’ diyorsak, bununla ilgili doğru yönlendirme yapabileceğimiz tanıtım amaçlı bir yer bırakabilirdik.”
Sayılkan ayrıca, karara uymayan eczacılara yaptırımların ne olacağının henüz belirtilmediğini ifade etti.
Konuyu değerlendiren Eczacı Tansel Cihan, denetimlerin yeni başladığını belirtti. İlaç dışındaki ürünü satmanın tek yolunun tanıtım olduğunu belirten Cihan: “bu kadar kirli bilgi ve internet satışının olduğu bir piyasada doğru ürünü tanıtarak doğru bilgiyi vermek zorundayız” dedi ve “tanıtımlar olmazsa insanlarımız güvenilmeyen ürünleri alacaklar, biz çoğu tanıtımı kaldırdık fakat aynı merciler lütfen aktarları da denetlesin” şeklinde konuştu.
mail-grubu