Aşure ve Besin Deposu

0
1594
www.diyetisyenstore.com

Yazar : Dyt. ALi YÖRÜMEZ

AŞURE TATLıSı ENERJI VE BESIN DEPOSUDUR

Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilen, Muharrem ayının geleneksel tatlısı Aşure. Her ne kadar tatlı olarak anılsa da içerdiği enerji ve besin öğelerinin zenginliği ile öğün yerine bile geçebilecek bir besindir.

Bu yazımızda aşurenin faydalarından ve özellikle kimler için uygun olduğundan, diyet yapanların tüketip tüketemeyeceğinden bahsedeceğiz.

Aşure, içerisindeki çok çeşitlilikle; kuru baklagillerin, yaş ve kuru meyvelerin, yağlı tohumların ve şeker grubunun aynı anda sunulmasıyla oluşan zengin içerikli geleneksel bir besindir.

İçerisinde buğday, fasulye, nohut, kuru meyvelerden isteğe göre genellikle kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, yaş meyvelerden dilimlenmiş elma, portakal ve limon kabukları, üzerine süslemek için fındık, ceviz, badem ve fıstık , tat vermek amaçlıda şeker-pekmez veya tatlandırıcı bulunur.

• Bu besinler aşureyi yüksek enerjili bir besin haline getirerek özellikle büyüme gelişme çağındaki çocuklar için ve ağır işte çalışan enerji ihtiyacı yüksek işçileri için çok uygundur.

• Demir, çinko, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerle A,B ve C vitaminleri yönünden de zengindir. Bu yönüyle de özellikle şeker yerine pekmezle veya daha fazla kuru meyveyle tatlandırıldığında ise kansızlığı (anemi) olan kişiler için, daha doğal beslenmek isteyenler için, sütlerinin miktarını ve kalitesini artırmak isteyen emziren anneler için, okul başarısını artırmak isteyen ve iyi büyüme gelişmenin sağlanması açısından çocuk ve gençler için çok uygundur.

• Tamamen bitkisel besinlerden yapıldığı için doymuş yağ içermemesi, aksine uygun miktarlarda kullanılan fındık-fıstık-ceviz- badem gibi yağlı tohumlarla kalp-damar sağlığı için yararlı olan bir besin haline getirmektedir.

• Yüksek bitkisel protein içeriğinden dolayı özellikle vejetaryen olanlar için iyi biri protein kaynağıdır.

• Bu besinin tüketirken şeker içeriğini yoğun olmasından dolayı şeker (diyabet) hastaları daha dikkatli olmalıdır. Şeker hastaları için şeker kontrolü sağlanmış ise kendi diyetlerine uygun düzende şeker kullanılmadan tatlandırıcı ile yapılan aşureden önerilen miktarda tüketilebilir.

• Diyet yapan, zayıflamak isteyen kişiler içinde şerbetli tatlılar ya da hamur tatlıları yerine tercih edilebilinecek, bir ara öğün olarak; az şekerli veya pekmezli veya da tatlandırıcı ile yapılmış aşureyi diyetisyenine danışarak tüketilebilir.

mail-grubu