FATMA ALTINKURT BAHARATTAN GELEN ZENGİNLİK
FATMA ALTINKURT BAHARATTAN GELEN ZENGİNLİK

Yemeklerinizin Vazgeçilmezi , Mutfağınızın Rengi Baharatlar Sadece Yemeklerinizin Tadına Mı Etki Ediyor ?

Fatma ALTINKURT
Fatma ALTINKURT

 

 

Yemek yaparken her birimizin elini uzattığı,yıllardır Türk mutfağının vazgeçilmezi olan baharatların yemeklerde bıraktığı güzel tadın yanı sıra sağlığımızda nelere fayda sağlıyor olabileceğine gelin beraber bakalım.

 

 

Yapılan birçok çalışma sonucu edilen bilgiye göre baharatların Kandaki trigliserid ve insülin düzeylerinde değişikliğe neden olduğu saptanmıştır. Ardından baharatların kalp hastalığı ve diyabet risklerini azaltmada , metabolik sendromla savaşmada önemli bir strateji olduğu düşünülmüştür. Bu düşüncenin üstüne gerçekleştirilen birçok deney vardır bunlardan birine bakacak olursak :  Journal of Nutrition adlı bir beslenme dergisinde yayınlanan çalışmaya bakalım . Çalışmada, bir grup aşırı kilolu erkek iki farklı türde yemek yedi. İlk  grup bazı baharat karışımları içeren bir yemek yerken diğer grup kontrol amaçlı hiçbir baharat içermeyen  yemeği  yedi.

BAHARAT
BAHARAT

Testler bir hafta arayla yapıldı. Her bir test için yemekten önce ve yemekten 3,5 saat sonra 30 dakika aralıklarla kan örnekleri alındı. Araştırma sonuçları, kontrol yemeği yiyenlerinkine kıyasla , baharatlı yemek yedikten sonra test yapılan kişinin kanındaki trigliserid düzeyinin 1/3 oranda ve insülin düzeyinin ise yüzde 20 daha düşük çıktığını gösterdiAraştırmada kullanılan baharat karışımı içinde ; kırmızı biber, biberiye, zencefil, zerdeçal, sarımsak ve kekik yer alıyordu.

Çalışmalarda da şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşılan ve  Mutfağımızı zenginleştiren baharatların belli başlılarına bir göz atalım .

Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız kırmızı biber !

KIRMIZI PUL BİBER
KIRMIZI PUL BİBER

İçerisinde bulunan capsaicin maddesi sayesinde metabolizma üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Özellikle hipotirodi hastaları yemeklerinde kırmızı biber kullanabilirler. Tiroit bezlerinin uyarılması sonucu metabolizmaları hızlanacak ve kilo vermeleri kolaylaşacaktır. Ayrıca C vitamini içeren kırmızı biberin kalp krizi riskini azalttığı, ishali kestiği, grip ve soğuk algınlığına çok iyi geldiği hatta son zamanlarda İngiltere’de  yapılan araştırmalara göre kanser hücreleri üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olduğu biliniyor.

Faydası sayılmakla bitmeyen biberiye !

Kilo vermeye yardımcıdır. Kanseri önler. Hafızayı güçlendirir . İyi bir ağrı kesicidir. Migren ağrılarında, enfeksiyon ve ateş sorunlarında kullanılır. Bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminde düzenleyici ve koruyucu görevi vardır.

Karabiberle sindirim kolaylaşıyor!

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Vücudunuza bir uyarıcı lazımsa hemen nane !

Nane
Nane

Nane bitkisinin uçucu yağı çok değerli olup, spazm ve gaz giderici, serinletici, uyarıcı ve antioksidan etkilere sahiptir. Kuru nane ise Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi denince akla gelebilecek bir çözüm kekik !

Antiseptik ve tonik özellikleri sayesinde bağışıklık sistemimizi destekler. Özellikle bronşit ve akciğer zarı iltihabı gibi hastalıklara karşı etkilidir.

Zencefil mide sorunlarınıza birebir !

Hazımsızlık, ishal, mide spazmları, grip ve soğuk algınlığının iyileştirilmesinde etkilidir. Ayrıca migren ağrılarında ve romatizmal ağrılarda kullanılmaktadır.

Binbir derde deva zencefil !

Zencefil;

-Çay olarak tüketildiğinde hamilelik dönemi bulantılarında kullanılabilecek en güvenilir çareye dönüşür.

-Antitümör etkisi sayesinde tedavisi zor olan kanser türlerinde doktora danışılarak tüketilen zencefil tümörün büyümesini baskılamaya yardımcı olabilir.

-Solunum yolu hastalıklarında, öksürük, grip ve soğuk algınlığına birebirdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fakat kan basıncı ve şeker ile ilgili ilaç kullananlar için sakıncalı olabileceği unutulmamalıdır.

Toksinlerden arınma adına zerdeçal !

zerdeçal

Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Beyinde oksijen artışını hızlandırmasıyla alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada etkindir.Safra taşına karşı doğal bir koruyucudur. Kan basıncını düzenler, osteoporoza karşı da koruyucu özellikleri bulunur.

Yemeklerde daha az tuz kullanmak isteyenlere alternatif !

Yemeklere baharat eklemek tuz alımını azaltmanın yollarından bir tanesidir. karabiber, sarımsak tozu, köri, kimyon, zencefil, kişniş gibi baharatlar ve fesleğen, dereotu gibi kurutulmuş otlar yemeklerde tuz yerine kullanılarak, tuzun getirdiği lezzeti sağlamak için birebir.

Sevgiler, Fatma ALTINKURT

mail-grubu