Facebook Zihin Okuma Teknolojisi
Facebook Zihin Okuma Teknolojisi

Facebook kullanıcıların bilgilerine yalnızca telefon ve bilgisayarlardan değil aynı zamanda direkt olarak kullanıcının beyninden de erişmeyi planlıyor.

 Geçtiğimiz günlerde Harvard Üniversitesinde, Harvard Hukuk Okulu Profesörü Jonathan Zittrain tarafından yapılan bir röportajda Facebook CEO’su şirketinin bu teknoloji sayesinde kullanıcılara sadece beyinlerini kullanarak menüler arasında gezinme hatta yazı yazabilme imkanı sağlayabileceğini söyledi.

facebook
facebook

Zittrain, Zuckerberg’e böyle bir teknolojinin kişinin yaşamına müdahalesi ve etik uygulamaları konusunda sorular sorduğunda ise CEO basit bir cevap verdi:

Bu cihaz, kullanıcının kullanmayı tercih ettiği bir ürün olacak.

Bir Süredir Bu Teknoloji Geliştirilmeye Çalışılmakta

Konsept aslında nispeten basit. Akıllı nesneler birbiri ile iletişim kurabiliyor ama beyninize erişemiyor. Mark. Z’ ye göre çözüm duş bonesine benzer bir alet.

Alet beyninizdeki sinyalleri okuyacak ve bunları düşüncelerinizin veri akışını yönlendirmek için kullanacak.

cocuk beslenmesi sempozyumu
cocuk beslenmesi sempozyumu

Facebook bu tarz beyin bilgisayar arayüzlerini bir süredir deniyor. 2017 F8 geliştirici konferansında şirket ‘beyin faresi‘ adını verdiği vücut bütünlüğüne müdahale etmeyen bir beyin arayüzü tanıtmıştı. Bu arayüzün gelecekte artırılmış gerçeklik uygulamalarını kontrol etmek için kullanılabileceği belirtilmişti.

Zuckerberg’in bu çalışma ile ilgili hevesi ise ironik çünkü şirket son yıllarda sürekli mahremiyet ihlalleri ile anılıyor ve kullanıcılarının güvenini kaybetmiş durumda. Milyonlarca kullanıcı 2018’de Facebook’u terk etti. Bu şartlar altında şirketin kullanıcılarına beyinlerini okuyacak bir cihaz satmak istemesi içinde bulunulan durumla pek uyuşmuyor.

HABERİN KAYNAĞI  : www.dunyahalleri.com

mail-grubu