Grip İçin Neden Tavuk Suyuna Çorba ?

Dilara Demirkan, grip beslenme, beslenme ve diyetetik, diyetisyen dilara

0
455
www.diyetisyenstore.com

Grip İçin Neden Tavuk Suyuna Çorba?

Gribin yaygın olduğu soğuk kış günlerinde beslenmemize özen göstermek durumundayız. Peki grip olunca ilk akla gelen yemek neden tavuk çorbası olur? Tavuk çorbasının grip üzerine etkisi nelerdir? Gelin şimdi kısaca bu sorulara yanıt arayalım.

Tavuk çorbasının faydaları antik çağlardan beri biliniyor. Mısır’da soğuk algınlığı için önerilen tavuk çorbası İbn-i Sina’ nın  tedavi protokollerinde yer aldı. Günümüzde ise bilim adamları tarafından tavuk suyuna çorbanın grip üzerine olumlu etkileri yeni kanıtlandı.
Dilara Demirkan
Dilara Demirkan

Tavuk suyu içerisindeki maddelerin mukozanın salınmasını tetikleyen nötrofil isimli beyaz kan hücrelerinin gelişmesini yavaşlatarak anti enflamatuar etkiye sahip olduğu ortaya çıktı.

Beyaz kan hücreleri enfeksiyonlarla savaşmak için havayoluna yakın yerlere toplanır. Bu nedenle mukus üretimi ve öksürük artar. Tavuk suyundaki maddeler ise akyuvarların bu kadar fazla hareket etmesini engeller.

Tavuk pişirildiğinde solunum sistemi iyileşmesinde yararlı  özel bir aminoasit olan sistein ortaya çıkar. Böylece vücuda daha fazla bakteri ve patojen sokan mukus salgısının atımına yardımcı olur.

Soğuk kış günlerinde içinizi de ısıtacak “Gribin ev yapımı ilacı” tavuk çorbası ile gripten kurtulun.

Hayatın ritminin devamı için sağlıklı beslenin sevgiyle kalın.

Dilara Demirkan

mail-grubu