Günde En az 2 Kivi Tüketilmeli

  0
  148
  www.diyetisyenstore.com

  Kış mevsiminin geldiği şu günlerde soğuk algınlığına yakalanmamak için günde en az 2 adet kivi tüketilmesi öneriliyor.

  Soğuk algınlığı ve grip, kış mevsiminde oldukça yaygın hale gelmektedir. Bu nedenle de C vitamini açısından zengin besin olan kivi tüketimi öneriliyor.

  Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, bu günlerde soğuk algınlığı ve grip hastalıklarında artışların olduğunu söyleyerek bu hastaların C vitamini almaları için bol miktarda kivi yemesini önerdi. Soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için koruyucu önlemler almamız gerektiğini aktaran Enginyurt, ‘’Yapılan bilimsel araştırmalar bize kivinin grip temelli hastalıklara iyi geldiğini gösterdi. Bu meyveyi tüketen vatandaşlar uzun süre hastalanmıyor.’’ Dedi.

  Bu meyvelerin başında C vitamini açısından zengin kiviyi herkesin tüketmesini tavsiye eden Enginyurt, ‘’Özellikle gelişim çağında bulunan çocuklar kivi yemeli. Kahvaltılarda kivi yemeleri bizim önerimiz arasında. Sabah yenilen kiviler, çocukların günlük vitamin ihtiyaçlarını kesinlikle karşılar.’’ Dedi.

  Enginyurt, kivinin faydalarından ise şöyle bahsetti.

  ‘’C vitamini olarak zengin ve A, E vitaminleri de bulunduran kivi oldukça faydalıdır. En belirgin faydası kanserin geciktirilmesi ve kansere yakalanma riskinin azaltılması yönündedir. Antioksidan özelliği olarak koruyucu özelliğe de sahiptir. Kivi, yapısında bulunan lif oranlarıyla kabızlığı önler. Tansiyon ve kolesterol düşürücü özelliği de bulunur. Grip, nezle gibi kış hastalıklarından korunmanızı sağlar. Grip tabanlı hastalıkların arttığı şu günlerde kivi, C vitamini ihtiyacınızı karşılayarak korunmanızda faydalı olacaktır.’’ Dedi.

  mail-grubu